fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Patrz jaki gadżet komputerowy kupujesz dziecku

Fotorzepa, Roman Bosiacki RB Roman Bosiacki
Ruszyła akcja „Zakup kontrolowany”, która podpowiada dorosłym, jak unikać zagrożeń kupując dzieciom pod choinkę gry komputerowe, tablety i inne prezenty elektroniczne.
Laptopy, smartfony, konsole czy gry komputerowe – taki i inny sprzęt elektroniczny coraz częściej jest kupowany dzieciom na gwiazdkę. Jednak prezent trzeba wybrać mądrze, aby był bezpieczny i odpowiedni do wieku. W ramach akcji „Zakup kontrolowany" instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dzieci Niczyje dają wskazówki na co zwracać uwagę wyposażając najmłodszych w nowe technologie.
- Otrzymujemy wiele telefonów od samych rodziców, którzy skarżą się, że kupili na przykład grę komputerową, która miała być bezpieczna, tymczasem okazuje się, że dziecko ściągnęło jej rozszerzoną wersję, w której są sceny przemocy. Akcja ma uczulić dorosłych na co szczególnie powinni patrzeć kupując takie prezenty - mówi „Rz" Katarzyna Zygmunt-Hernandez z Fundacji „Dzieci Niczyje".
Eksperci zwracają uwagę, że technologia niewłaściwie wykorzystywana może zagrażać bezpieczeństwu i rozwojowi dzieci. Aby były bezpieczne korzystając z urządzeń mobilnych, muszą umiejętnie się nimi posługiwać i mieć świadomość zagrożeń, jakie mogą je spotkać w sieci. Ale taką wiedzę muszą mieć także rodzice kupując np. konsolę do gier.
W ramach akcji - jak twierdzą jej autorzy - wyjaśniane są m.in. kwestie dotyczące zabezpieczenia przed złośliwym oprogramowaniem, ściągania aplikacji, dostosowania gier do wieku dziecka i narzędzi kontroli rodzicielskiej.
Eksperci przygotowali przewodnik ze wskazówkami. Można się z niego dowiedzieć, że np. konsola jest coraz częściej zintegrowana z serwisami online i za jej pośrednictwem można udostępniać dane i mieć kontakt z treściami nie zawsze właściwymi dla wieku dziecka.
Są także praktyczne rady: np. kupując grę komputerową trzeba sprawdzić jakie ograniczenia wiekowe, np. ze względu na niebezpieczne treści, wprowadził producent. Obdarowując dziecko w sprzęt elektroniczny z dostępem do internetu warto pamiętać, że powinien być wyposażony w program filtrujący, ograniczający kontakt dziecka ze szkodliwymi treściami. Trzeba też upewnić się, że np. tablet dla dziecka ma zainstalowane oprogramowanie antywirusowe, i w zależności od wieku - aplikacje kontroli rodzicielskiej. Eksperci radzą, by zwrócić uwagę na to, jakie aplikacje dziecko pobiera na smartfon czy tablet.
Te i wiele innych wskazówek można znaleźć w przewodniku dostępnym na stronie  www.saferinternet.pl/zakupkontrolowany.
O tych radach warto pamiętać zwłaszcza, że przygodę z Internetem dzieci w Europie rozpoczynają w wieku 7-11 lat (wynika z badania „EU Kids Online"). W Polsce przynajmniej raz w tygodniu z Internetu korzysta aż 98 proc. dzieci i młodzieży w wieku 9-16 lat. Większość zagląda tu codziennie lub prawie codziennie. Ponad połowa łączy się z Internetem, wykorzystując komputer osobisty, a jedna trzecia - za pomocą telefonu komórkowego. Nieodłącznym elementem życia nastolatków stały się  serwisy społecznościowe – w Polsce korzysta z nich ponad 60 proc. internautów w wieku 9-16 lat.
Dzieci i młodzież wykorzystują Internet najczęściej do nauki (81 proc.), oglądania filmów i klipów wideo (83 proc.), gier (74 proc.) i kontaktowania się za pomocą komunikatorów.
Oprócz korzyści nowe technologie niosą zagrożenia. Najczęstsze to kontakty dzieci w sieci z nieznajomymi oraz z treściami szkodliwymi lub zagrażającymi ich rozwojowi, np. propagującymi przemoc, nienawiść czy narkotyki. Takie materiały w sieci widziała jedna czwarta dzieci. Co piąte otrzymało wiadomości z podtekstem seksualnym.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA