fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media i internet

Chomikuj już bez pozwu wydawców

Magdalena Lemańska
Piętnastu wydawców książek pozwało portal w pozwie zbiorowym za naruszanie ich praw autorskich latem 2012 roku. W ubiegłym tygodniu Sąd Apelacyjny w Warszawie odrzucił jednak ten wniosek.
- Sąd Apelacyjny w Warszawie odrzucił pozew zbiorowy wydawców książek zrzeszonych w Polskiej Izby Książki. Tym samym zgodził się z naszą argumentacją, iż pozew nie nadawał się do rozpatrzenia w procedurze pozwu zbiorowego – poinformował „Rz" Piotr Hałasiński z portalu Chomikuj.pl (portal należy do firmy FS File Solutions). Postanowienie jest prawomocne.
Kancelaria WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr, która prowadzi sprawę po stronie wydawców, nie dostała go jeszcze. Mec. Agnieszka Wiercińska-Krużewska, partner w WKB podkreśla, że wszystko zależy od uzasadnienia wyroku. – Jeśli sąd wykazał, że któreś z postawionych portalowi zarzutów były słuszne, można złożyć pozew ponownie, eliminując elementy zakwestionowane. Z inną sytuacją mamy do czynienia, jeśli sąd rzeczywiście stwierdził, że to pozew nienadający się do pozwu zbiorowego. Zbadamy wtedy możliwość złożenia zażalenia do Sądu Najwyższego – mówi.
Tymczasem Chomikuj.pl zakłada, że możliwe jest zakończenie sporu z wydawcami. - Wierzymy, że jest to dobry moment, by z wydawcami książek przestać spotykać się w sądach, a zacząć merytorycznie rozmawiać o rozwiązaniu problemów, z jakimi stykają się wydawcy. Będziemy do takich rozmów namawiać Polską Izbę Książki – mówi Piotr Hałasiński. Portal Chomikuj.pl już próbował zostać członkiem PIK - wydawcy byli tym oburzeni.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA