Kościół

Bluźniercza instalacja zniszczona

Od wtorku przed Centrum Sztuki Współczesnej prowadzono protest przeciwko profanacji krzyża
PAP/serwis codzienny, Adam Warżawa Adam Warżawa
W czwartek po południu w Centrum Sztuki Współczesnej czerwoną farbą obrzucono ścianę, na której wyświetlany był film „Adoracja" Jacka Markiewicza, w którym nagi mężczyzna ociera się o figurę ukrzyżowanego Chrystusa. Zniszczono także projektor.
Od połowy września w CSW trwa wystawa "British British Polish Polish". Do wczoraj prezentowana była tam także instalacja Jacka Markiewicza „Adoracja" z 1992 roku. Na filmie nagi mężczyzna ociera się o figurę Chrystusa na krzyżu.
Markiewicz tłumaczył w wywiadach, ze zdecydował się nagrać film, pod wpływem przeżyć, których doznał oglądając w jednym z kościołów wielkopiątkową adorację. Choć film powstał ponad 20 lat temu, dopiero teraz, po umieszczeniu pracy w ramach jednej z wystaw czasowych Centrum Sztuki Współczesnej, wybuchły wokół niego protesty. Od kilku dni przeciwko instalacji protestowały środowiska katolickie, posłowie i biskupi. – Został sprofanowany Krzyż, znak Męki i Śmierci Chrystusa dla chrześcijan, a równocześnie ogólnoludzki symbol godności człowieka – oświadczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, a o „przekroczeniu granic" mówił też przewodniczący Episkopatu Polski abp. Józef Michalik oraz bp włocławski Wiesław Mering.
We wtorek Członkowie Krucjaty Różańcowej rozpoczęli w CSW modlitewny protest, o czym informowaliśmy w rp.pl. Jednak z góry zakładali, że kulminacja protestu nastąpi w czwartek. Tego dnia każdego tygodnia za wstęp do placówki nie są pobierane opłaty. I rzeczywiście wczoraj po południu w CSW włączył się alarm przeciwpożarowy. Okazało się, że włączył go mężczyzna, który wcześniej obrzucił ścianę, na której był wyświetlany film czerwoną farbą. Pracowników oraz zwiedzających ewakuowano. - Policja została wezwana przez ochronę Centrum Sztuki Współczesnej, gdzie funkcjonariuszom wskazano mężczyznę ujętego po tym, jak oblał czerwoną farbą ścianę, na której wyświetlano film „Adoracja"  mówi Andrzej Browarek z Komendy Stołecznej Policji. Później okazało się, że uszkodzeniu uległ także projektor. Wystawa w CSW miała zakończyć się dziś.
Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL