fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca w samorządzie

Wychowawcy w placówkach opiekuńczo-wychowawczych bez Karty Nauczyciela

Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski
Wychowawcy w placówkach opiekuńczo-wychowawczych tylko do końca tego roku pracują na zasadach przewidzianych w Karcie nauczyciela.
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przypomina, że od 1 stycznia 2014 r. wychowawcy zatrudnieni w placówkach opiekuńczo-wychowawczych przestaną podlegać przepisom Karty nauczyciela. Staną się pracownikami samorządowymi.
Jednocześnie resort pracy przypomina zainteresowanym, że mogą się starać o awans zawodowy na podstawie rozporządzenia ministra edukacji narodowej w sprawie stopni awansu zawodowego tylko do końca tego roku. Po 1 stycznia 2014 r. procedura ta automatycznie się zakończy.
Odebranie przywilejów pracownikom placówek to efekt uchwalonej w czerwcu 2011 r. ustawy o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej. To za sprawą tych przepisów 2 tys. wychowawców pracujących w placówkach opiekuńczo-wychowawczych nie będzie już podlegało 26-godzinnemu pensum w tygodniu.
W związku z tym, że staną się pracownikami samorządowymi, ich czas pracy może się wydłużyć. Na przykład pracownikom samorządowym liczbę godzin przepracowanych z wychowankami określa dyrektor placówki – zwykle jest to 30 godzin tygodniowo.
Wielu wychowawców nie zgadza się z tymi przepisami. Twierdzą, że zostają w ten sposób pozbawieni praw nabytych.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA