fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Chiny: bank centralny zasilił system nowymi funduszami

Bloomberg
Stopy procentowe rynku pieniężnego w Chinach spadły z rekordowo wysokiego poziomu, kiedy Ludowy Bank Chin (bank centralny) zasilił system finansowy krótkoterminowymi funduszami by złagodzić skutki największej posuchy kredytowej od co najmniej dziesięciu lat.
W Szanghaju jednodniowa stopa repo obniżyła się o 442 punkty bazowe (4,42 pkt proc.) do  8,43 proc. To największy taki spadek od października 2007 roku. Wczoraj doszło do bezprecedensowego wzrostu oprocentowania o 527 punktów bazowych. Stopa siedmiodniowa zmalała dzisiaj o 227 pb do 8,50 proc., co było największym jej spadkiem od stycznia ubiegłego roku.
- Najgorsze minęło, Ludowy Bank Chin prawdopodobnie będzie pełnił rolę  ostatniej instancji i interweniował by uspokoić rynki oraz  zapobiec tak olbrzymiej zmienności - ocenia Chen Qi, specjalista od stóp procentowych w UBS Securities w Szanghaju. Przekonuje on, że chociaż cięcie stóp procentowych przez bank centralny, czy też poziomu rezerw obowiązkowych jest raczej niemożliwe by uniknąć sprzecznych sygnałów, to spodziewa się wznowienia operacji repo (odkupu papierów wartościowych).
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA