fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Edukacja

Biznes krytykuje cyfrowe plany rządu

Piotr Marciszuk
Fotorzepa, Piotr Guzik PG Piotr Guzik
Związek Przedsiębiorców i Pracodawców alarmuje, że rządowe projekty „otwartych zasobów” i e-podręcznika, mogą doprowadzić do upadku nawet 15 tys. firm.
ZPP przedstawił raport o gospodarczych skutkach wprowadzenia tych dwóch rozwiązań. Pierwszy, forsowany przez resort cyfryzacji, zakłada, że wszystkie dzieła oraz prace naukowe, w których udział środków publicznych przekroczył 50 proc., będą za darmo upubliczniane w Internecie. Drugi realizowany już przez resort edukacji zakłada stworzenie do 2015 r. 18 cyfrowych podręczników, które za darmo zostaną przekazane uczniom.
Prezes ZPP Cezary Kaźmierczak przekonywał, że tę ingerencję państwa dotkliwie odczują wydawcy, dystrybutorzy treści edukacyjnych i naukowych, a także współpracujące z nimi branże poligraficzne oraz np. papiernicza. Podkreślał, że zatrudniają one 100 tys. osób i generują przychody rzędu 40 mld zł, czyli ok. 3 proc. PKB.
Prezes Federacji Wydawców Europejskich Piotr Marciszuk podawał przykład Słowenii, która wprowadziła do szkół e-podręcznik, doprowadzając na krawędź bankructwa tamtejszy rynek wydawniczy.
– Przychody wydawców po tym posunięciu spadły o 40 proc. Rząd zmuszony jest dokładać każdego roku miliony euro rocznie do branży wydawniczej, po to, by w Słowenii wydawane były książki – powiedział „Rz" Marciszuk.
Związek Przedsiębiorców i Pracodawców zwrócił też uwagę na to, że choć Ministerstwo Edukacji pracuje nad e-podręcznikiem, to polskie szkoły nie są wyposażane w infrastrukturę konieczną, by z niego korzystać. Chodzi m.in. o dostępny w szkole szerokopasmowy Internet, czy też sprzęt, na którym uczniowie i nauczyciele mogliby odczytywać cyfrowe treści.
Wciąż też nie jest pewne, czy zapowiadany przez rząd projekt „cyfrowej szkoły" wejdzie w życie. Ministerstwo Finansów uzależniło bowiem przyznanie środków od wyników pilotażu tego programu.
Opory budzi także projekt „otwartych zasobów". Jego założenia skrytykowały nie tylko środowiska twórcze, ale także instytucje rządowe. Ministerstwo Kultury i działająca przy Kancelarii Premiera Rada Legislacyjna wskazywały na wątpliwości natury konstytucyjnej.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA