fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Spór wokół badania transseksualistów

Transeksualna kobieta, biorąca udział w demonstracji w Paryżu (fot. Kenji-Baptiste OIKAWA)
Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported
Rzecznik praw obywatelskich chce zbadać problemy transseksualistów w szkołach oraz gejów w kontaktach z lekarzami. Budzi to mieszane uczucia nawet w klubie PO, któremu rzecznik zawdzięcza wybór na stanowisko.
Biuro prof. Ireny Lipowicz chce przeznaczyć na badania 140 tys. zł. W maju rozpisało przetargi, które mają wyłonić ośrodki badawcze. Nie zgłosił się żaden wykonawca, ale biuro chce je ogłosić ponownie.
Badania mają zostać zrealizowane metodami ankietowymi. Na pytania dotyczące transseksualnych dzieci mają odpowiadać m.in. dyrektorzy szkół. Z kolei w badaniu dotyczącym dyskryminacji w służbie zdrowia ze względu na orientację seksualną przewidziano wywiady z homo- i biseksualnymi pacjentami oraz lekarzami. Po co rzecznikowi takie badania? – Jednym z podstawowych problemów związanych z dyskryminacją pozostaje zjawisko „underreportingu", czyli małej liczby skarg w porównaniu do rzeczywistej skali dyskryminacji. Jednym z narzędzi jest prowadzenie niezależnych badań – tłumaczy biuro rzecznika.
Decyzję chwali Lalka Podobińska, prezeska Fundacji Trans-Fuzja zajmującej się problemami transseksualistów. – Wiele młodych osób, przykładowo trzynasto- i czternastolatków, zgłasza się do nas i mówi, że chce popełnić samobójstwo, bo nie wyobraża sobie życia w płci innej niż odczuwana. Ważne, by wychowawcy znali ten temat. W tym wieku można np. podjąć działania, które opóźnią dojrzewanie płciowe – mówi. Jednak inny stosunek do badań Ireny Lipowicz mają politycy. Podzielona jest nawet Platforma, która rekomendowała jej wybór. – Rozumiem intencje pani rzecznik i nie widzę w nich nic zdrożnego – mówi rzecznik klubu PO Paweł Olszewski. Inny z posłów Platformy Jacek Tomczak posądza jednak Irenę Lipowicz o kierowanie się wymogami poprawności politycznej. – W swojej praktyce samorządowej nie słyszałem, by szkoły istotnie zmagały się z problemami młodzieży transseksualnej. Przetargi mają na celu głównie przypodobanie się środowiskom lewicowym – dodaje. Przypomina, że na tle prawa do decydowania o swojej płci coraz częściej dochodzi do światopoglądowych sporów. Szczególnie, gdy  problem dotyczy dzieci. Niedawno przez USA przetoczyła się debata na temat, z jakiej toalety ma korzystać sześcioletnie dziecko, które urodziło się chłopcem, a czuje się dziewczynką. Prof. Lipowicz już w 2011 roku wystąpiła do ministra sprawiedliwości, sugerując ułatwienie procedury korekty  płci. Również najnowsze badania mają posłużyć do sformułowania rekomendacji dla rządu. Biuro  RPO nie po raz pierwszy bada też dyskryminację gejów w służbie zdrowia. Z badania z ubiegłego roku wynikło, że są narażeni na „mikroagresję". Poseł Tomczak tłumaczy, że również dla tego badania nie ma większego uzasadnienia. W odpowiedzi na pytania z „Rz" biuro RPO pisze jednak, że w równym stopniu bada dyskryminację ze względu na inne przesłanki. W tym roku ma m.in. zlecić badania dotyczące osób z zaburzeniami psychicznymi na rynku pracy.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA