fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

WIG20 na otwarciu sesji 15 maja w górę o 0,6 proc.

Bloomberg
GPW w środę rano jest jedną z silniejszych giełd w Europie. Inwestorzy na Starym Kontynencie czekają na informację o PKB strefy euro w I kwartale
Europejskie giełdy rozpoczynają środową sesję od wzrostów. WIG20 na otwarciu notowań zyskiwał 0,6 proc. Brytyjski FTSE250 zyskuje rano 0,1 proc. O 0,2 proc. spada francuski CAC40 za sprawą gorszego od oczekiwań odczytu PKB w I kwartale. Gospodarka tego kraju skurczyła się o 0,2 proc. kwartał do kwartału, podczas gdy eksperci spodziewali się spadku o 0,1 proc.Rozczarowały też opublikowane rano dane dotyczące PKB Niemiec w I kwartale. Gospodarka tego kraju urosła o 0,1 proc. kwartał do kwartału, podczas gdy eksperci prognozowali zwyżkę o 0,3 proc. W ujęciu rok do roku PKB spadł o 1,4 proc. wobec prognozowanego wzrostu o 0,2 proc. W reakcji na słabszy od oczekiwań odczyt minimalnie traci też niemiecki DAX.
Z ważnych danych dziś czeka nas jeszcze publikacja PKB strefy euro w I kwartale oraz majowego indeksu NY Empire State i danych o produkcji przemysłowej i wykorzystaniu mocy produkcyjnych w USA w kwietniu. Analitycy prognozują, że gospodarka strefy euro w I kwartale zmniejszyła się o 0,1 proc. kwartał do kwartału i o 0,9 proc. rok do roku. W poprzednim kwartale spadki wyniosły odpowiednio 0,6 proc. i 0,9 proc. Eksperci szacują, że wskaźnik NE Empire State wyniesie 4 pkt, podczas gdy miesiąc wcześniej sięgnął 3,05 pkt. W ich ocenie pogorszą się za to wyniki produkcji przemysłowej. Prognozują jej spadek o 0,2 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca (w marcu wzrosła o 0,4 proc.). Spodziewają się ponadto obniżenia wykorzystania mocy produkcyjnych o 0,2 pkt proc., do 78,3 proc. Na dziś zaplanowano również publikację kwartalnego raportu Banku Anglii na temat inflacji oraz kwietniowego wskaźnika inflacji w Polsce.
Na GPW dziś przypada ostatni dzień publikacji sprawozdań finansowych za I kwartał. Przed sesją nastąpił wysyp komunikatów. Lepsze od prognoz analityków rezultaty opublikowały m. in. PZU, Enea, PGE i KGHM.
Ankietowani przez PAP analitycy prognozowali, że ubezpieczyciel będzie miał w I kwartale 756,6 mln zł zysku netto. Wypracowany przez spółkę wynik okazał się o 11 proc. wyższy.
PGE zakończyła miniony kwartał z 1,23 mld zł czystego zarobku, wobec prognozy analityków na poziomie 1,06 mld zł. Wyższe od prognoz okazały się też wynik operacyjny i sprzedaż grupy. Wyniosły one odpowiednio 1,55 mld zł i 7,82 mld zł, wobec oczekiwań na poziomie odpowiednio 1,31 mld zł i 7,48 mld zł.
W wypadku Enei eksperci spodziewali się 2,52 mld zł obrotów, 278,6 mln zł zysku operacyjnego i 239,1 mln zł czystego zarobku. Sprzedaż okazała się o 5,6 proc. niższa od oczekiwań ekspertów. Energetyczna spółka przebiła jednak oczekiwania pod względem zysków. Wynik operacyjny okazał się o 32,7 proc. wyższy od prognoz analityków, a wynik netto o 28,7 proc. wyższy. Oczekiwania nieznacznie przebił też KGHM. Polska Miedź w I kwartale miała 5,1 mld zł jednostkowych przychodów, 1,47 mld zł wyniku operacyjnego i 1,06 mld zł czystego zarobku. Rezultaty okazały się o odpowiednio  5,2 proc., 6,9 proc. i 2,3 proc. wyższe od prognoz analityków. Minimalnie od przewidywań analityków różniły się rezultaty Cyfrowego Polsatu.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA