Egipt. W starożytnej nekropolii odkryto 2 tys. zmumifikowanych baranich łbów

W świątyni Ramzesa II w starożytnym mieście Abydos w południowym Egipcie odkryto co najmniej 2000 zmumifikowanych głów baranich pochodzących z okresu Ptolemeusza i pałacową strukturę Starego Państwa - poinformowali przedstawiciele Ministerstwa Turystyki i Starożytności.

Publikacja: 27.03.2023 23:01

Egipt. W starożytnej nekropolii odkryto 2 tys. zmumifikowanych baranich łbów

Foto: Twitter/The Egyptian Ministry of Antiquities

amk

W świątyni i przynależnej jej nekropolii, oprócz zmumifikowanych głów baranów, odkryto również mumie innych  zwierząt, w tym owiec, psów, dzikich kóz, krów, gazeli i mangust. Uważa się, że są to ofiary dla Ramzesa II, złożone około 1000 lat po jego śmierci.

Abydos, położone w egipskiej prowincji Sohag,  435 kilometrów  na południe od Kairu, jest jednym z głównych, choć rzadziej odwiedzanych stanowisk archeologicznych w Egipcie. Była to nekropolia dla wczesnej starożytnej egipskiej rodziny królewskiej i centrum pielgrzymek do kultu boga Ozyrysa.

Okres ptolemejski trwał około trzech wieków, aż do podboju Egiptu przez Rzymian w 30 r.p.n.e.

Wykopaliska zostały przeprowadzone przez misję z Instytutu Badań nad Starożytnym Światem Uniwersytetu Nowojorskiego.

Oprócz zmumifikowanych szczątków zwierzęcych zespół odkrył dużą strukturę pałacową ze ścianami o grubości około 5 metrów pochodzącą z szóstej dynastii Starego Państwa, a także kilka posągów, papirusów, szczątków starożytnych drzew, skórzanych ubrań i butów.

Mumifikacja zwierząt, zwłaszcza kotów, psów i baranów, była powszechną praktyką w starożytnym Egipcie. Egipcjanie wierzyli, że zwierzęta posiadają wielką moc duchową i są związane z różnymi bóstwami. Mumifikacja pozwoliła im zachować ciało i duszę, które, jak wierzyli, miały towarzyszyć duszy właściciela w zaświatach.

W starożytnym Egipcie baran był ważnym symbolem mocy i płodności i był kojarzony z kilkoma bóstwami, w tym z bogiem z głową barana, Chnumem.

Chnum był uważany za boga źródła Nilu, uważano, że stworzył ludzi na kole garncarskim, używając gliny z Nilu. Był również związany z płodnością, tworzeniem i odrodzeniem. Chnum był często przedstawiany jako postać  z ciałem mężczyzny i głową barana. Baran był uważany za święte zwierzę i często był mumifikowany, albo jako ofiara dla bogów, albo jako symbol mocy i płodności.

Archeologia
Naukowcy zbadali szkielet rzymskiego gladiatora. Przełomowe wyniki analiz
Archeologia
Naukowcy odkryli kolejne tajemnice denisowian. Co wiemy o kuzynach Homo sapiens?
Archeologia
Przełomowe odkrycie archeologów. „Kwestionuje nasze rozumienie historii ludzkości"
Archeologia
Jakie tajemnice kryje stary żydowski cmentarz na Bródnie?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Archeologia
Czy wiek Stonehenge na pewno jest dobrze określony? Zaskakujące odkrycie naukowców
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne