Egipt. W starożytnej nekropolii odkryto 2 tys. zmumifikowanych baranich łbów

W świątyni Ramzesa II w starożytnym mieście Abydos w południowym Egipcie odkryto co najmniej 2000 zmumifikowanych głów baranich pochodzących z okresu Ptolemeusza i pałacową strukturę Starego Państwa - poinformowali przedstawiciele Ministerstwa Turystyki i Starożytności.

Publikacja: 27.03.2023 23:01

Egipt. W starożytnej nekropolii odkryto 2 tys. zmumifikowanych baranich łbów

Foto: Twitter/The Egyptian Ministry of Antiquities

W świątyni i przynależnej jej nekropolii, oprócz zmumifikowanych głów baranów, odkryto również mumie innych  zwierząt, w tym owiec, psów, dzikich kóz, krów, gazeli i mangust. Uważa się, że są to ofiary dla Ramzesa II, złożone około 1000 lat po jego śmierci.

Abydos, położone w egipskiej prowincji Sohag,  435 kilometrów  na południe od Kairu, jest jednym z głównych, choć rzadziej odwiedzanych stanowisk archeologicznych w Egipcie. Była to nekropolia dla wczesnej starożytnej egipskiej rodziny królewskiej i centrum pielgrzymek do kultu boga Ozyrysa.

Okres ptolemejski trwał około trzech wieków, aż do podboju Egiptu przez Rzymian w 30 r.p.n.e.

Wykopaliska zostały przeprowadzone przez misję z Instytutu Badań nad Starożytnym Światem Uniwersytetu Nowojorskiego.

Oprócz zmumifikowanych szczątków zwierzęcych zespół odkrył dużą strukturę pałacową ze ścianami o grubości około 5 metrów pochodzącą z szóstej dynastii Starego Państwa, a także kilka posągów, papirusów, szczątków starożytnych drzew, skórzanych ubrań i butów.

Mumifikacja zwierząt, zwłaszcza kotów, psów i baranów, była powszechną praktyką w starożytnym Egipcie. Egipcjanie wierzyli, że zwierzęta posiadają wielką moc duchową i są związane z różnymi bóstwami. Mumifikacja pozwoliła im zachować ciało i duszę, które, jak wierzyli, miały towarzyszyć duszy właściciela w zaświatach.

W starożytnym Egipcie baran był ważnym symbolem mocy i płodności i był kojarzony z kilkoma bóstwami, w tym z bogiem z głową barana, Chnumem.

Chnum był uważany za boga źródła Nilu, uważano, że stworzył ludzi na kole garncarskim, używając gliny z Nilu. Był również związany z płodnością, tworzeniem i odrodzeniem. Chnum był często przedstawiany jako postać  z ciałem mężczyzny i głową barana. Baran był uważany za święte zwierzę i często był mumifikowany, albo jako ofiara dla bogów, albo jako symbol mocy i płodności.

Archeologia
Po raz pierwszy udało się uzyskać DNA człowieka z artefaktu z epoki kamienia
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Archeologia
Obozy rzymskiej armii z II w. n.e. odkryte dzięki Google Earth
Archeologia
Peru. Archeolodzy odkryli ceremonialną łaźnię Inków sprzed pół tysiąca lat
Archeologia
Egipt: W Piramidzie Cheopsa w Gizie znaleziono ukryty korytarz
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Archeologia
Peru. Mumia w torbie termoizolacyjnej. "Juanita. Moja duchowa dziewczyna"
Archeologia
Archeolog-amator odkrył kalendarz w rysunkach z epoki lodowcowej