Przeprowadzone przez nich badania w rejonie miejscowości Szkodra miały największą skalę wśród prac tego typu wykonywanych w Europie.
Antyczna Scoder nad Jeziorem Szkodryjskim to jedno z najważniejszych stanowisk dla historii Ilirii i całego obszaru bałkańskiego. Znajdowała się tu, na skrzyżowaniu szlaków lądowych i wodnych, bogata osada. Szczyt jej świetności przypada na czasy iliryjskie (III–II wiek p.n.e.). Wtedy pełniła funkcję stolicy królestwa. Jednak nie wiadomo, jak przebiegał proces jego tworzenia. Polscy archeolodzy próbują rozwikłać tę zagadkę.
Naukowcom udało się odtworzyć pierwotną topografię twierdzy – zupełnie inną niż rozplanowanie budowli widoczne dziś w terenie. Odkryli też zarys kilkudziesięciu domów, a także przebieg ulic i murów sprzed 2 tys. lat. Obecnie obiekty te przykrywa 7-metrowa warstwa ziemi. Kierujący badaniami prof. Piotr Dyczek wskazuje na jedno szczególnie ważne odkrycie: jest to świetnie zachowana latryna otomańska położona w sąsiedztwie XIV-wiecznej łaźni tureckiej. To jeden z najstarszych kompleksów sanitarnych tego typu na terenie obecnej Albanii.
Naukowcy objęli badaniami nieinwazyjnymi również obszar wokół antycznej Scodry. W sześciu sąsiadujących starożytnych miastach wykonali zdjęcia z drona.