Naukowcy pokazali jak wyglądał władca z regionu Andów sprzed 2000 lat

Naukowcy odtworzyli twarz starożytnego władcy z regionu Andów sprzed 2000 lat. Przed poddanymi prezentował się imponująco.

Aktualizacja: 30.09.2016 17:58 Publikacja: 29.09.2016 18:01

Naukowcy pokazali jak wyglądał władca z regionu Andów sprzed 2000 lat

Foto: YouTube

Władał on prekolumbijskim państwem Moche w czasach, gdy powstawały słynne geoglify na płaskowyżu Nazca. Dopiero osiem stuleci po nim powstało imperium Inków. Kultura Moche była jedną z pierwszych wspaniałych kultur, jakie powstały w rejonie andyjskim. Lud Moche żył głównie z rybołówstwa i uprawy roli. W obrębie kultury Moche powstawały centra religijne i administracyjne liczące kilkanaście tysięcy mieszkańców.

Zrekonstruowana twarz to ktoś z elity tej kultury, „władca z Sipan". W 1987 roku peruwiański archeolog Walter Alva odkrył jego imponujący grobowiec (do dziś prowadzi wykopaliska na tym stanowisku), w którym spoczęło jeszcze dwóch mężczyzn, dwie kobiety i pies. Towarzyszył im prawdziwy skarb, złote klejnoty, kamienie szlachetne, ubrania. Odkopanie grobowca z Sipan uważane jest za największe odkrycie archeologiczne w Peru, porównywane do odkrycia grobowca Tutenchamona w Egipcie. Dlatego odtworzenie wyglądu pochowanego w nim władcy było bardzo oczekiwane. Doszło do tego teraz, dzięki nowoczesnej technice. Do trójwymiarowej rekonstrukcji posłużyła rozbita czaszka, złożona przez badaczy z 96 fragmentów.

Dokonanie to jest dziełem zespołu z Universidad Inca Garcilaso De La Vega w Limie, zespołem kierował dr Paulo Miamoto. Naukowcy potrzebowali trzech miesięcy wytężonej pracy, aby uzyskać rezultat, który można teraz oglądać. Skanowano oddzielnie każdy fragment czaszki, aby złożyć ją w wirtualną całość. Na tym etapie zastosowano techniki zaczerpnięte z medycyny sądowej, służące do odtwarzania mięśni i rysów twarzy.

Jest to twarz mężczyzny zmarłego w wieku 45–55 lat. Miał 167 cm wzrostu. – Był dość wysoki jak na swoje czasy. Miał jednak słabo wykształcone przyczepy mięśniowe na kościach, co świadczy o tym, że nie pracował fizycznie, bo nie licowało to z jego wysoką pozycją społeczną – podkreśla Walter Alva, odkrywca grobowca, uczestniczący aktywnie w pracach rekonstrukcyjnych. Prace te pozwoliły badaczom dowiedzieć się więcej o okolicznościach jego zgonu. Nie nastąpił on w sposób gwałtowny. Żaden ślad agresji nie został odkryty na czaszce, natomiast jego uzębienie w chwili zgonu znajdowało się w bardzo dobrym stanie.

Odtwarzanie wyglądu osób, których szczątki wydobywają archeolodzy, stało się znamienne dla ostatniej dekady, dzięki nowoczesnej technologii. Mogliśmy dzięki niej zobaczyć, jak wyglądali: Kopernik, królowie Ryszard III i Henryk IV. Zespół prof. Philippe'a Charliera ze Szpitala Raymonda Poincare w Garches, specjalisty od medycyny sądowej, pokusił się o odtworzenie twarzy rewolucjonisty Maksymiliana Robespierre'a, zgilotynowanego w 1794 roku. Według tradycji Robespierre miał twarz zeszpeconą śladami po ospie. Badacze skonfrontowali to z maską pośmiertną zachowaną w muzeum w Aix-en-Provence. Dane o wyglądzie tej postaci i skan czaszki wprowadzili do komputera. Rezultat okazał się zgodny z tradycją.

Jak wyglądał Jan Sebastian Bach, można się przekonać w muzeum w jego rodzinnym Eisenach. Rekonstrukcję sporządził zespół Caroline Wilkinson ze szkockiego Uniwersytetu w Dundee. Do programu komputerowego, oprócz laserowego skanu odlewu czaszki z końca XIX wieku, wprowadzono dane o Bachu i szkice przedstawiające kompozytora. Program komputerowy znał także zachowane w archiwach wyniki pomiarów czaszek ludności Saksonii z XVIII w.

Ostatnio polscy naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu dokonali rekonstrukcji wyglądu Ingegerdy Szwedzkiej, żony Jarosława Mądrego, księcia Rusi Kijowskiej (żył w latach 978–1054). Jej szczątki znajdowały się w sarkofagu w Soborze Sofijskim w Kijowie. Badacze brytyjscy z Mary Rose Trust oraz walijskiego Uniwersytetu Swansea odtworzą wygląd ludzi, którzy zatonęli 671 lat temu. Są to ofiary katastrofy królewskiego żaglowca „Mary Rose".

Archeologia
Naukowcy zbadali szkielet rzymskiego gladiatora. Przełomowe wyniki analiz
Archeologia
Naukowcy odkryli kolejne tajemnice denisowian. Co wiemy o kuzynach Homo sapiens?
Archeologia
Przełomowe odkrycie archeologów. „Kwestionuje nasze rozumienie historii ludzkości"
Archeologia
Jakie tajemnice kryje stary żydowski cmentarz na Bródnie?
Archeologia
Czy wiek Stonehenge na pewno jest dobrze określony? Zaskakujące odkrycie naukowców
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku