Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 14.04.2015 20:24 Publikacja: 14.04.2015 18:35
Prezydent Francji François Hollande był pierwszym zwiedzającym replikę jaskini z malowidłami
Foto: AFP
36 lwów, ponad 100 mamutów, żubrów, nosorożców, nie licząc mniej okazałych zwierząt – te wspaniałe, kolorowe malowidła przedstawiające faunę i sceny myśliwskie powstały 36 tys. lat temu w jaskini Chauvet w Pont d'Arc we Francji, w departamencie Ardeche.
To sanktuarium z epoki lodowej odkrył w grudniu 1994 roku speleolog amator Jean - Marie Chauvet – stąd nazwa jaskini. W czerwcu 2014 roku wpisano ją na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Malowidła Chauvet są dziełem przedstawicieli Homo sapiens (tzw. kultura oryniacka), nie neandertalczyków.
Turyści, zwiedzając ten bezcenny obiekt, niszczyliby go. Malowidłom szkodzi dwutlenek węgla wydychany przez ludzi i zagrażają bakterie wnoszone przez zwiedzających. Dlatego grota była dostępna jedynie dla archeologów i historyków sztuki oraz konserwatorów. Teraz replika dostępna jest dla wszystkich. Uroczystego otwarcia obiektu dokonał w miniony weekend prezydent Francji François Hollande. Projekt pochłonął 55 milionów euro.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Archeolodzy odkryli starożytne egipskie miasto Imet we wschodniej delcie Nilu, ważny ośrodek gospodarczy i kultu...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Tajemnicza czaszka odnaleziona kilka lat temu w Chinach była obiektem intensywnych badań naukowców, ponieważ nie...
W trakcie badań wykopaliskowych w miejscowości Łabunie koło Zamościa archeolodzy odkryli kości mamuta. Badania p...
Naukowcy zbadali DNA szkieletów Majów, pochowanych w pobliżu Copán. Analiza potwierdziła dramatyczny spadek popu...
Hiszpańscy naukowcy dowodzą, że znaleźli najstarszy kompletny odcisk palca człowieka, który umieszczony został n...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas