Aktualizacja: 14.04.2015 20:24 Publikacja: 14.04.2015 18:35
Prezydent Francji François Hollande był pierwszym zwiedzającym replikę jaskini z malowidłami
Foto: AFP
36 lwów, ponad 100 mamutów, żubrów, nosorożców, nie licząc mniej okazałych zwierząt – te wspaniałe, kolorowe malowidła przedstawiające faunę i sceny myśliwskie powstały 36 tys. lat temu w jaskini Chauvet w Pont d'Arc we Francji, w departamencie Ardeche.
To sanktuarium z epoki lodowej odkrył w grudniu 1994 roku speleolog amator Jean - Marie Chauvet – stąd nazwa jaskini. W czerwcu 2014 roku wpisano ją na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Malowidła Chauvet są dziełem przedstawicieli Homo sapiens (tzw. kultura oryniacka), nie neandertalczyków.
Turyści, zwiedzając ten bezcenny obiekt, niszczyliby go. Malowidłom szkodzi dwutlenek węgla wydychany przez ludzi i zagrażają bakterie wnoszone przez zwiedzających. Dlatego grota była dostępna jedynie dla archeologów i historyków sztuki oraz konserwatorów. Teraz replika dostępna jest dla wszystkich. Uroczystego otwarcia obiektu dokonał w miniony weekend prezydent Francji François Hollande. Projekt pochłonął 55 milionów euro.
Najnowsze wyniki badań potwierdziły jedną z teorii dotyczących diety prehistorycznych mieszkańców Ameryki Północnej. Archeolodzy dokonali analizy diety matki na podstawie szczątków dziecka pochodzących sprzed ok. 12 800 lat.
Polscy naukowcy zbierają pieniądze na misję archeologiczną, w trakcie której zostanie zbadany królewski grobowiec w Egipcie. Potrzeba 250 tys. zł.
Południowo-wschodni meksykański stan Campeche stał się przedmiotem zainteresowania naukowców, odkąd okazało się, że w leśnych gęstwinach znajdują się ruiny dawnego miasta Majów. Prawdopodobnie założono je przed 150 r. n.e.
17 października w paryskim Luwrze odbędzie się pokaz strojów zrekonstruowanych przez badaczy i projektantów z Polski na podstawie malowideł z Faras.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Monety i inne zabytki odkryli archeolodzy w podziemnym tunelu w Gucin Gaju w Warszawie, który znajduje się na terenie dawnego założenia pałacowego króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie. To tam, według legendy, mieli spotykać się masoni.
Dwa samoloty bojowe Mirage wystartowały we wtorek z Ndżameny do swojej bazy we wschodniej Francji, rozpoczynając wycofywanie francuskich żołnierzy i sprzętu z Czadu.
Prezydent Francji przylatuje w czwartek do Warszawy, by omówić plan europejskiej misji rozjemczej, która pozwoliłaby zachować ukraińską suwerenność w ramach ewentualnego porozumienia Trump-Putin.
Obrazy wyremontowanej katedry Notre-Dame to prztyczek w nos Putina, kpiącego ze słabości Europy.
Pięć lat po wybuchu epidemii Chiny wciąż nie stosują żadnych zabezpieczeń na wypadek przerzutu wirusów ze zwierząt na ludzi – ostrzega paryski Instytut Pasteura.
Koncern LVMH, kontrolowany przez najbogatszego Europejczyka, Bernarda Arnaulta, kupił kilka kolejnych działek w Burgundii, jednym z najbardziej prestiżowych regionów winiarskich. Najnowszy ruch giganta branży luksusowej wywołał kontrowersje w gronie burgundzkich winiarzy.
Fitch Ratings jako pierwsza z trzech najważniejszych agencji ratingowych ostrzegła Francję — po upadku rządu Michela Barniera — że zwiększyło się ryzyko niedotrzymania zmniejszenia deficytu budżetowego do 5 proc. PKB w 2025 r.
W piątek prezydent Francji był tak słaby, że musiał zapewniać w wystąpieniu telewizyjnym wątpiących rodaków, iż pozostanie na urzędzie do końca kadencji w 2027 roku. Dzień później wspiął się na szczyty światowej dyplomacji.
Wielkie narody mogą osiągnąć to, co wydaje się niemożliwe – powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron podczas ponownego otwarcia paryskiej katedry Notre Dame.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas