Aplikanci w cyklu szkoleniowym będą mieć zajęcia w dni robocze w wymiarze do 40 lekcji (po 45 minut każda). Z kolei praktyki odbędą w sądach, prokuraturach i jednostkach wskazanych w programie aplikacji, także w dni robocze (osiem godzin dziennie). Aby umożliwić zweryfikowanie przebiegu praktyki, aplikant będzie musiał prowadzić specjalny dziennik. Po zakończeniu zajęć przekaże go swojemu patronowi. Zgodnie z przepisami o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury aplikant sędziowski po zdanym egzaminie sędziowskim jest kierowany do odbycia stażu na stanowisku referendarza sądowego.
W noweli rozporządzenia przewiduje się, że dyrektor krakowskiej szkoły będzie się zwracał do ministra sprawiedliwości o przedstawienie wykazu stanowisk referendarzy sądowych, które zostały przeznaczone dla aplikantów sędziowskich odbywających staż. Jednocześnie dyrektor w ciągu tygodnia będzie ogłaszał w Biuletynie Informacji Publicznej listę rankingową aplikantów, którzy złożyli egzamin sędziowski.
Lista będzie zawierała imiona i nazwiska aplikantów z podaniem liczby punktów uzyskanych przez każdego z aplikantów. Dzięki pozycji na liście rankingowej aplikanci będą mieli prawo wyboru miejsca odbywania stażu. Gdy będzie dwóch chętnych z taką samą pozycją, zdecyduje stopień ze sprawdzianów. Gdy aplikant wybierze już miejsce stażu, dyrektor KSSiP wystąpi do prezesa sądu apelacyjnego o mianowanie na stanowisko referendarza.
etap legislacyjny: uzgodnienia międzyresortowe