Projekt zmian ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów (przyjęty po wielomiesięcznej dyskusji przez Radę Ministrów) dotyczy m.in. zawodów adwokata, radcy, komornika i notariusza.
Największe zmiany czekają tych ostatnich. Korekty były wprowadzane niemal do końca prac nad projektem. W ostatniej wersji zwiększono m.in. liczbę projektów aktów notarialnych i innych czynności, które trzeba sporządzić podczas aplikacji – z 10 do 50.
W aktach wykonawczych dołączonych do projektu ustawy znajduje się m.in. projekt rozporządzenia w sprawie organizacji przebiegu aplikacji notarialnej. W porównaniu z obowiązującą wersją nie ma w nim m.in. zapisu pozwalającego samorządowi notarialnemu na organizację kolokwiów.
Najważniejszą zmianą w projekcie przyjętym przez rząd jest możliwość powołania tzw. notariusza na próbę – na trzy lata, już po zdaniu egzaminu zawodowego, bez konieczności odbywania asesury w kancelarii. Resort sprawiedliwości chce w ten sposób pomóc wejść do zawodu tym, którzy nie będą mogli znaleźć kancelarii do odbywania asesury.
Zmianom tym sprzeciwia się Krajowa Rada Notarialna. Apeluje o okrągły stół w sprawie deregulacji. W najbliższy czwartek chce przekonać w Sejmie Komisję Sprawiedliwości i Praw Człowieka do tego, że deregulacja w wersji zaproponowanej przez resort sprawiedliwości to zły pomysł.