Deregulacja: największe zmiany czekają aplikantów notarialnych

Z 10 do 50 wzrasta liczba projektów aktów notarialnych, które przygotuje aplikant

Publikacja: 26.09.2012 08:30

Najważniejszą zmianą w projekcie przyjętym przez rząd jest możliwość powołania tzw. notariusza na pr

Najważniejszą zmianą w projekcie przyjętym przez rząd jest możliwość powołania tzw. notariusza na próbę – na trzy lata.

Foto: www.sxc.hu

Projekt zmian ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów (przyjęty po wielomiesięcznej dyskusji przez Radę Ministrów) dotyczy m.in. zawodów adwokata, radcy, komornika i notariusza.

Największe zmiany czekają tych ostatnich. Korekty były wprowadzane niemal do końca prac nad projektem. W ostatniej wersji zwiększono m.in. liczbę projektów aktów notarialnych i innych czynności, które trzeba sporządzić podczas aplikacji – z 10 do 50.

W aktach wykonawczych dołączonych do projektu ustawy znajduje się m.in. projekt rozporządzenia w sprawie organizacji przebiegu aplikacji notarialnej. W porównaniu z obowiązującą wersją nie ma w nim m.in. zapisu pozwalającego samorządowi notarialnemu na organizację kolokwiów.

Najważniejszą zmianą w projekcie przyjętym przez rząd jest możliwość powołania tzw. notariusza na próbę – na trzy lata, już po zdaniu egzaminu zawodowego, bez konieczności odbywania asesury w kancelarii. Resort sprawiedliwości chce w ten sposób pomóc wejść do zawodu tym, którzy nie będą mogli znaleźć kancelarii do odbywania asesury.

Zmianom tym sprzeciwia się Krajowa Rada Notarialna. Apeluje o okrągły stół w sprawie deregulacji. W najbliższy czwartek chce przekonać w Sejmie Komisję Sprawiedliwości i Praw Człowieka do tego, że deregulacja w wersji zaproponowanej przez resort sprawiedliwości to zły pomysł.

Planuje też otwarcie w Sejmie wystawy poświęconej notariatowi.

– Chcemy przybliżyć parlamentarzystom wielowiekową tradycję oraz współczesną rolę i zadania polskiego notariatu. To ważne, zwłaszcza w kontekście przygotowanej przez resort sprawiedliwości ustawy deregulacyjnej – mówi Joanna Greguła, członek i rzecznik Krajowej Rady Notarialnej.

Zmiany poszerzające grono osób, które mogą przystąpić do prawniczych egzaminów zawodowych bez odbywania aplikacji, dotyczą nie tylko notariuszy.

Taką możliwość mają mieć m.in. legislatorzy, czyli prawnicy mogący wykazać się praktyką w tworzeniu aktów prawa powszechnie obowiązującego oraz osoby z odpowiednim, trzyletnim doświadczeniem m.in. w pracy w kancelarii (obecnie muszą się wykazać co najmniej pięcioletnią praktyką).

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem