Komornik nie może być adwokatem

Osoby wykonujące czynnie ten zawód są powiązane z władzą sądowniczą, nie mogą zatem figurować na liście członków palestry.

Publikacja: 27.05.2013 09:15

Stanowiska komornika i asesora komorniczego są organizacyjnie i funkcjonalnie powiązane z władzą sąd

Stanowiska komornika i asesora komorniczego są organizacyjnie i funkcjonalnie powiązane z władzą sądowniczą.

Foto: www.sxc.hu

Istniejący wpis na listę adwokatów trzeba wykreślić.

Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił skargę kasacyjną Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej i przyznał rację organom palestry.

Jarosław B., asesor komorniczy w kancelarii komorniczej przy sądzie rejonowym, został wpisany na listę adwokatów w listopadzie 2009 r. Ponieważ nie zrezygnował ze swojej pracy, w maju 2010 r. został z niej skreślony. Prezydium NRA zaakceptowało uchwałę Okręgowej Rady Adwokackiej, gdyż stanowisko asesora komorniczego jest stanowiskiem w wymiarze sprawiedliwości. Nie można aprobować sytuacji, że na liście adwokatów znajduje się osoba  zatrudniona w organach wymiaru sprawiedliwości, która nie zamierza rezygnować z zajmowanego stanowiska. Zgodnie z art. 72 ust. 1 pkt 4 ustawy – Prawo o adwokaturze, ORA skreśla adwokata z listy, m.in. gdy obejmie on stanowisko w organach wymiaru sprawiedliwości.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił obie uchwały. Nie zgodził się z poglądem, że stanowisko komornika sądowego czy asesora komorniczego jest stanowiskiem w ogólnie pojętym wymiarze sprawiedliwości. Wymiar sprawiedliwości sprawują bowiem sądy i nie można tego interpretować rozszerzająco. Sam wpis na listę nie powoduje zresztą obowiązku wykonywania zawodu adwokata. Nie wystarczy też do wykonywania zawodu. Przedtem trzeba złożyć ślubowanie, wyznaczyć siedzibę zawodową i zawiadomić o tym właściwą radę adwokacką.

W skardze kasacyjnej Prezydium NRA domagało się uchylenia tego wyroku. Podczas rozprawy w NSA bronił go natomiast Jarosław B.

– Komornik to funkcjonariusz publiczny, powołany do wykonywania orzeczeń sądu i działający pod jego nadzorem, ale nie jest to żadne decyzyjne stanowisko w wymiarze sprawiedliwości – argumentował. – Nie wykonywałem zresztą i nie wykonuję zawodu adwokata.

NSA (sygnatura akt: II GSK 302/12) uwzględnił jednak skargę kasacyjną Prezydium NRA. Uchylił wyrok WSA i – korzystając z takiej prawnej możliwości – oddalił skargę Jarosława B. na uchwały organów adwokatury.

Uzasadniając orzeczenie NSA, sędzia Anna Robotowska powiedziała, że stanowiska komornika i asesora komorniczego są organizacyjnie i funkcjonalnie powiązane z władzą sądowniczą. Są oni powołani przy sądzie rejonowym, wykonują jego orzeczenia i sąd prowadzi nad nimi nadzór judykacyjny. Czynne wykonywanie zawodu adwokata i niewykonywanie go nie ma natomiast żadnego znaczenia dla oceny zajmowania stanowiska w wymiarze sprawiedliwości.

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem