Te stanowisko to kolejny głos w debacie nad sposobami dojścia do zawodu sędziego.
Przypomnijmy, iż Stowarzyszenie Asystentów Sędziów z dezaprobatą przyjęło poparcie stanowiska władz Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury (KSSiP) przez SSP Iustitia dotyczące konieczności zapewnienia puli wolnych stanowisk asesorskich, w przypadku przywrócenia tej instytucji, dla absolwentów KSSiP bez dodatkowego konkursu.
Zdaniem asystentów sędziów wprowadzenie takiego rozwiązania naruszać będzie art. 60 w zw. z art. 32 ust. 2 konstytucji. Przepisy te gwarantują obywatelom prawo dostępu do służby publicznej na jednakowych zasadach z zagwarantowaniem zakazu dyskryminacji z jakiegokolwiek powodu.
- Rozwiązanie proponowane przez władze KSSiP, a poparte przez Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" godzi w powyższą zasadę, albowiem zakłada przyjęcie rozwiązań powszechnie uznanych za dyskryminacyjne w stosunku do pozostałych osób, w tym asystentów sędziów - wskazują asystenci. - Osoby, które w myśl przepisów ustawy o ustroju sądów powszechnych mają prawo ubiegać się o urząd sędziego w przypadku wprowadzenia asesury mają również prawo do powołania na ten urząd - dodają.
Na ich stanowisko odpowiedzieli aplikanci sędziowscy Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, którzy nie zgadzają się w wnioskami wysuwanymi przez asystentów.