Aplikanci notarialni będą musieli zaliczyć kolokwium, aby otrzymać zaświadczenia o odbyciu aplikacji

Kolejny raz Naczelny Sąd Administracyjny orzekł ?na niekorzyść aplikantów. Uznał, że powinni zaliczyć kolokwium.

Aktualizacja: 21.08.2014 11:20 Publikacja: 21.08.2014 10:25

Zapadły kolejne niekorzystne wyroki dla aplikantów notarialnych

Zapadły kolejne niekorzystne wyroki dla aplikantów notarialnych

Foto: www.sxc.hu

Ci, którzy nie zdali kolokwium, nie powinni otrzymać zaświadczenia o odbyciu aplikacji uprawniającego do podejścia do egzaminu notarialnego. W środę Naczelny Sąd Administracyjny wydał kolejne sześć orzeczeń takiej treści. Do tej pory rozpatrzył kilkanaście takich przypadków, a czeka kolejnych kilkadziesiąt.

Zdanie odrębne

Sprawa dotyczy osób, które kończyły aplikację w 2012 r. W części izb notarialnych tym, którzy nie zaliczyli kolokwium, odmówiono wydania zaświadczenia o ukończeniu aplikacji. Około stu osób zaskarżyło te decyzje samorządowe do sądów administracyjnych. Wojewódzkie sądy administracyjne przyznały w większości rację aplikantom, uznając, że odbycie aplikacji nie jest uzależnione od zdania kolokwium. Tylko kilka orzeczeń WSA zgodziło się z argumentacją Krajowej Radzie Notarialnej. Naczelny Sąd Administracyjny, jak do tej pory, orzeka na niekorzyść aplikantów. Sędzia NSA Andrzej Kuba, uzasadniając jedno z orzeczeń, podkreślał jednak, że w odbycie aplikacji wpisana była konieczność m.in. zaliczenia kolokwium. Orzeczenie jednak nie zapadło jednomyślnie – w trzyosobowym składzie było jedno zdanie odrębne.

Walka o dostęp?do zawodu

Mecenas Andrzej Ring, który reprezentuje około 30 aplikantów, na środowej rozprawie dotyczącej jednego z nich złożył wniosek o poddanie sprawy pod rozpatrzenie powiększonego składu NSA. Został on oddalony.

– Ten spór dotyczy tak naprawdę walki między samorządem notarialnym a Ministerstwem Sprawiedliwości, które chciało otworzyć dostęp do zawodu – mówił przed sądem mecenas Ring.

W obronie aplikantów stanął bowiem w międzyczasie minister sprawiedliwości. Ocenił, że z ustawy – Prawo o notariacie nie wynika, że zaliczenie kolokwiów jest konieczne do ukończenia aplikacji. W efekcie ci, którzy nie otrzymali zaświadczenia o jej ukończeniu wyłącznie z powodu niezaliczenia kolokwium, a złożyli wniosek o przystąpienie do egzaminu, zostali do niego dopuszczeni. Niektórzy z nich są już notariuszami. Inni chcieli podejść do egzaminu zawodowego po raz kolejny (w tym roku odbędzie się 4–5 września).

– Orzeczenia NSA są dla nas potwierdzeniem słuszności stanowiska reprezentowanego przez Krajową Radę Notarialną i większość izb notarialnych – komentuje Joanna Greguła, rzecznik KRN. – Po raz kolejny potwierdziła się też kształtująca się już wcześniej jednolita linia orzecznicza NSA. Natomiast decyzja o tym, co stanie się teraz z notariuszami, którzy jako aplikanci pomimo braku zaświadczeń o ukończeniu aplikacji zostali dopuszczeni do egzaminu zawodowego, zdali go i uzyskali nominację, leży w wyłącznej gestii ministra sprawiedliwości – dodaje Greguła.

Kolejne sprawy będą rozpatrywane przez NSA w drugiej połowie września.

Sporny przepis

Poznanie pracy sądów i rejenta

Spór dotyczy m.in. art. 72 prawa o notariacie. W brzmieniu sprzed sierpnia 2013 r. (czyli obowiązującym w 2012 r.) mówi on, że aplikacja notarialna polega na zaznajomieniu się aplikanta?z całokształtem pracy notariusza. W ramach szkolenia aplikant jest zobowiązany do zaznajomienia się z czynnościami sądów w sprawach cywilnych, gospodarczych i wieczystoksięgowych. Zgodnie z § 2 aplikantowi po aplikacji notarialnej, rada właściwej izby notarialnej wydaje zaświadczenie o jej odbyciu. Przed sierpniem 2013 r. aplikacja trwała dwa lata i sześć miesięcy. Ustawa deregulacyjna wydłużyła ten czas do trzech lat i sześciu miesięcy, zlikwidowała bowiem asesurę.

Ci, którzy nie zdali kolokwium, nie powinni otrzymać zaświadczenia o odbyciu aplikacji uprawniającego do podejścia do egzaminu notarialnego. W środę Naczelny Sąd Administracyjny wydał kolejne sześć orzeczeń takiej treści. Do tej pory rozpatrzył kilkanaście takich przypadków, a czeka kolejnych kilkadziesiąt.

Zdanie odrębne

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem