Zmiana zasad wynagradzania osób przygotowujących egzaminy prawnicze na aplikacje

Zmiana zasad wynagradzania osób przygotowujących egzaminy prawnicze może się odbić na jakości kształcenia przyszłych adwokatów i radców – uważa Krajowa Rada Sądownictwa.

Aktualizacja: 02.01.2015 07:38 Publikacja: 02.01.2015 06:57

Zmiana zasad wynagradzania osób przygotowujących egzaminy prawnicze na aplikacje

Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski

Minister sprawiedliwości przygotował projekty zmian kilku rozporządzeń regulujących zasady przygotowania egzaminów wstępnych na aplikacje korporacyjne i zawodowe. Ustalił w nich m.in. nowe zasady wynagradzania członków zespołów pracujących przy egzaminach.

Minister odszedł od dotychczasowej zasady obliczania wynagrodzenia na podstawie przeciętnych pensji w II kwartale roku poprzedniego na rzecz sztywnych kwot. Przykładowo, przewodniczący zespołu przygotowującego zadania na egzamin radcowski dostawać ma w 2015 r. 12 250 zł, a członkowie – po 8750 zł.

Powód zmiany to oszczędności i przyjęcie zasady, że wynagrodzenie ma być zgodne z faktycznym obciążeniem, tj. nakładem pracy i zakresem obowiązków.

Projekty trafiły do KRS. Ta ocenia je negatywnie. Twierdzi, że wskazanie kwot wynagrodzenia za czynności związane z przeprowadzaniem egzaminów wstępnych i zawodowych bez określenia stosownego mechanizmu ich obliczania budzi duże zastrzeżenia.

– Proponowana kwota ma charakter zbyt dowolny – uważa rada. Twierdzi też, że wysokość wynagrodzeń osób biorących udział w egzaminowaniu powinna być w dalszym ciągu związana z obiektywnym miernikiem, takim jak np. przeciętne wynagrodzenie w określonym kwartale roku poprzedzającego.

– Jedynym i wyłącznym miernikiem kształtowania wynagrodzenia nie może być kwota oszczędności finansowych Skarbu Państwa – uzasadnia KRS negatywną opinię. Zauważa też, że kwotowe ustalenie poziomu wynagrodzeń prowadzące do ich zamrożenia będzie w kolejnych latach wpływało na spadek zainteresowania wysoko wykwalifikowanej kadry udziałem w postępowaniach konkursowych i egzaminacyjnych. Tym bardziej, twierdzi rada, że już teraz minister przyznaje, iż pozyskanie chętnych do udziału w komisjach egzaminacyjnych jest trudne.

KRS uważa, że zmiany doprowadzą do obniżenia profesjonalizmu osób zaangażowanych w proces kształcenia.

Prawo rodzinne
Nie trzeba mieć zgody drugiego małżonka na swoje wydatki
Prawo drogowe
Nowy znak drogowy i zmiany w oznakowaniu przejść dla pieszych. Co muszą wiedzieć kierowcy?
Prawo rodzinne
Postępowiec czy „pantoflarz”? Mąż z nazwiskiem żony poza statystyką
Praca, Emerytury i renty
Duże zmiany w wypłatach 800 plus w czerwcu. Od lipca nowy termin
Materiał Promocyjny
Bank Pekao nagrodzony w konkursie The Drum Awards for Marketing EMEA za działania w Fortnite
Praca, Emerytury i renty
Ranking najbardziej poważanych zawodów. Adwokat i sędzia zaliczyli spadek