Egzamin na aplikacje prawnicze: pytania z prawa cywilnego

Przygotowując się do egzaminu na aplikację, trzeba pamiętać o nowelizacji dotyczącej sprzedaży konsumenckiej.

Aktualizacja: 02.07.2015 14:12 Publikacja: 02.07.2015 07:53

Egzamin na aplikacje prawnicze: pytania z prawa cywilnego

Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski

26 września odbędzie się egzamin wstępny na aplikacje prawnicze, m.in. najbardziej oblegane: adwokacką i radcowską. Razem z wydawnictwem CH Beck podpowiadamy, jak się do niego przygotować.

Zdający muszą nauczyć się 55 ustaw. Ich listę opublikował minister sprawiedliwości. Jak pokazują statystyki, co roku najwięcej pytań dotyczy prawa cywilnego. Dlatego w pierwszej kolejności przedstawiamy ćwiczenia dotyczące właśnie tej dziedziny prawa. Przygotowało je wydawnictwo CH Beck.

Zdolność prawna i oznaczenie firmy

I.

Uzupełnij zdania. Uwaga! Niektóre puste pola nie wymagają uzupełnienia

1. Kodeks cywilny reguluje stosunki (...) między osobami (... ) i osobami (...)

2. Przez zawarcie małżeństwa małoletni uzyskuje (...) Nie traci jej w razie (...)

3. Ograniczoną zdolność do czynności prawnych mają małoletni, którzy ukończyli lat (...) oraz osoby ubezwłasnowolnione (...).

4. Miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest (...), w której osoba ta przebywa z zamiarem (...) pobytu.

5. Uznanie za zmarłego nie może nastąpić przed końcem roku kalendarzowego, w którym zaginiony ukończyłby lat (...)

6. Jeżeli nie można stwierdzić katastrofy statku lub okrętu, bieg terminu (...) rozpoczyna się z upływem roku od dnia, w którym statek lub okręt miał przybyć do portu przeznaczenia, a jeżeli nie miał portu przeznaczenia – z upływem (...) od dnia, w którym była ostatnia o nim wiadomość.

7. Osoba prawna działa przez swoje organy w sposób przewidziany w ustawie i w opartym na niej (...).

8. Firma osoby prawnej może zawierać nazwisko lub pseudonim osoby fizycznej, jeżeli służy to (...) związków tej osoby z powstaniem lub działalnością przedsiębiorcy. Umieszczenie w firmie nazwiska albo pseudonimu osoby fizycznej (...) wymaga pisemnej zgody tej osoby, a w razie jej śmierci – (...) małżonka i dzieci.

9. Mieniem jest (...) i inne prawa majątkowe.

10. Częścią składową rzeczy jest (...), co nie może być od niej odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości albo (...) lub istotnej zmiany przedmiotu odłączonego.

11. Przynależnościami są rzeczy (...) potrzebne do korzystania z innej rzeczy (rzeczy głównej) zgodnie z jej przeznaczeniem, jeżeli pozostają z nią w (...) związku odpowiadającym temu celowi.

12. Za gospodarstwo rolne uważa się grunty rolne wraz z gruntami leśnymi, (...) lub ich częściami, urządzeniami i inwentarzem, jeżeli stanowią lub mogą stanowić zorganizowaną całość gospodarczą, oraz prawami związanymi z prowadzeniem (...).

13. Organizator od chwili udostępnienia warunków, a oferent od chwili (...) zgodnie z ogłoszeniem aukcji albo przetargu są obowiązani postępować zgodnie z postanowieniami (...), a także warunków aukcji albo przetargu.

14. Organizator oraz uczestnik aukcji albo przetargu może żądać (...) zawartej umowy, jeżeli strona tej umowy, inny uczestnik lub osoba działająca w porozumieniu z nimi wpłynęła na wynik aukcji albo przetargu w sposób sprzeczny z prawem lub dobrymi obyczajami. Jeżeli umowa została zawarta na (...) rachunek, jej unieważnienia może żądać także ten, na (...) umowa została zawarta, lub (...).

15. Zbycie przedsiębiorstwa należącego do osoby wpisanej do rejestru powinno być wpisane do (...).

16. Zniekształcenie oświadczenia woli przez osobę użytą do jego przesłania ma takie same skutki jak (...) przy złożeniu oświadczenia.

17. Po każdym przerwaniu przedawnienia biegnie ono (...).

Własność i pożytki

18. Owoce spadłe z drzewa lub krzewu na grunt sąsiedni stanowią jego (...) Przepisu tego nie stosuje się, gdy grunt sąsiedni jest przeznaczony na użytek (...).

19. Jeżeli osoba (...) do rozporządzania rzeczą ruchomą zbywa rzecz i wydaje ją nabywcy, nabywca uzyskuje własność z chwilą (...), chyba że działa w (...) wierze.

20. Umowa o przedłużenie wieczystego użytkowania powinna być zawarta w formie (...).

21. Domniemywa się, że posiadanie jest zgodne ze stanem prawnym. Domniemanie to dotyczy również posiadania przez (...) posiadacza.

22. Kto faktycznie korzysta z cudzej nieruchomości w zakresie odpowiadającym treści służebności, jest posiadaczem (...).

Dłużnik i wierzyciel

23. Dłużnik obowiązany jest do staranności (...) wymaganej w stosunkach danego rodzaju ( (...) staranność).

24. Zobowiązanie może być solidarne, chociażby każdy z dłużników był zobowiązany w sposób (...) albo chociażby wspólny dłużnik był zobowiązany w sposób odmienny względem każdego z wierzycieli.

25. Osoba, która z jakichkolwiek powodów znajduje się w stanie wyłączającym (...) albo (...) powzięcie decyzji i wyrażenie woli, (...) jest odpowiedzialna za szkodę w tym stanie wyrządzoną.

26. Ten, kto naprawił szkodę, za którą jest odpowiedzialny (...) braku winy, ma (...) roszczenie do sprawcy, jeżeli szkoda powstała z winy sprawcy.

27. Jeżeli świadczenie producenta było spełniane częściami, przedawnienie biegnie od dnia, w którym zostało spełnione (...) świadczenie częściowe.

28. Uprawniony do odszkodowania w związku ze zdarzeniem objętym umową ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej może dochodzić roszczenia (...).

29. Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do (...) świadczenia na rzecz (...) kosztem (...).

30. Przeniesienie praw z dokumentu na okaziciela wymaga (...) tego dokumentu.

Osoby, świadczenia, miejsce zamieszkania

II.

Wskaż, które zdanie jest prawdziwe, a które fałszywe

1) Kodeks cywilny reguluje stosunki cywilnoprawne wyłącznie między osobami fizycznymi.

2) Pełnoletnim, według kodeksu cywilnego, jest, kto ukończył lat osiemnaście.

3) Nie mają zdolności do czynności prawnych osoby, które nie ukończyły lat 15, oraz osoby ubezwłasnowolnione całkowicie.

4) Osoba ograniczona w zdolności do czynności prawnych może bez zgody przedstawiciela ustawowego rozporządzać swoim zarobkiem, chyba że sąd karny z ważnych powodów inaczej postanowi.

5) Można mieć dwa miejsca zamieszkania.

6) Skarb Państwa ponosi odpowiedzialność za zobowiązania państwowych osób prawnych, chyba że przepis odrębny stanowi inaczej. Państwowe osoby prawne ponoszą odpowiedzialności za zobowiązania Skarbu Państwa.

7) Firma oddziału osoby prawnej zawiera pełną nazwę tej osoby oraz określenie „przedstawicielstwo" ze wskazaniem miejscowości, w której oddział ma siedzibę.

8) Świadczenie może polegać na działaniu albo na zaniechaniu.

9) Jeżeli wierzytelność pieniężna jest wymagalna, wierzyciel nie może odmówić przyjęcia świadczenia od osoby trzeciej, chociażby działała bez wiedzy dłużnika.

10) Fundacja ustanowiona w testamencie przez spadkodawcę może być spadkobiercą, jeżeli zostanie wpisana do rejestru w ciągu trzech lat od ogłoszenia testamentu.

Są zagadnienia, które się powtarzają

Zdarzają się pytania, które pojawiały się już na teście częściej niż raz. Oto te, które dotyczą prawa cywilnego:

III.

1. (2012; 2014) Okoliczność, że pełnomocnik jest ograniczony w zdolności do czynności prawnych:

A. pociąga za sobą nieważność czynności prawnej dokonanej przez niego w imieniu mocodawcy,

B. wymaga zatwierdzenia czynności przez mocodawcę (bezskuteczność zawieszona),

C. nie ma wpływu na ważność czynności dokonanej przez niego w imieniu mocodawcy.

2. (2012; 2013) Przeniesienie własności nieruchomości pod warunkiem albo z zastrzeżeniem terminu jest:

A. możliwe,

B. niemożliwe. Jeżeli umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości została zawarta pod warunkiem lub z zastrzeżeniem terminu, jest ona nieważna,

C. niemożliwe. Jeżeli umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości została zawarta pod warunkiem lub z zastrzeżeniem terminu, do przeniesienia własności potrzebne jest dodatkowe porozumienie stron obejmujące ich bezwarunkową zgodę na niezwłoczne przejście własności.

3. (2011; 2014) Poręczenie za dług przyszły jest:

A. niemożliwe,

B. możliwe – bez ograniczeń,

C. możliwe – do wysokości z góry oznaczonej.

4. (2011, 2013) Dokonane przez wierzyciela zwolnienie z długu jednego z dłużników solidarnych:

A. powoduje, że pozostali współdłużnicy nie odpowiadają za dług,

B. nie ma skutku względem współdłużników,

C. pozbawia współdłużnika, który spełnił świadczenie, roszczenia regresowego wobec dłużnika solidarnego zwolnionego z długu przez wierzyciela.

5. (2011, 2013) Jeżeli dłużnik spełnił świadczenie zanim wierzytelność stała się wymagalna:

A. może żądać od wierzyciela zwrotu tego świadczenia, nawet jeżeli wiedział, że wierzytelność jest niewymagalna,

B. może żądać od wierzyciela zwrotu tego świadczenia tylko wówczas, gdy nie wiedział, że wierzytelność jest niewymagalna,

C. nie może żądać od wierzyciela zwrotu tego świadczenia.

Uwaga na nowości

Przygotowując się do egzaminu, trzeba zwrócić uwagę na ostatnie nowelizacje. W prawie cywilnym duża dotyczyła sprzedaży i związanej z nią rękojmi. Dlatego warto pamiętać m.in., że roszczenie sprzedawcy w związku z wadliwością rzeczy sprzedanej przedawnia się z upływem sześciu miesięcy. Bieg terminu przedawnienia rozpoczyna się z dniem poniesienia kosztów przez sprzedawcę w wyniku wykonania uprawnień z tytułu rękojmi przez konsumenta, nie później jednak niż w dniu, w którym sprzedawca powinien wykonać swoje obowiązki wobec konsumenta.

Jeżeli kupujący będący konsumentem zażądał wymiany rzeczy lub usunięcia wady albo złożył oświadczenie o obniżeniu ceny, określając kwotę, o którą cena ma być obniżona, uważa się, że sprzedawca żądanie to uznał za uzasadnione, jeśli nie ustosunkował się do niego w terminie 14 dni.

Kolejne ćwiczenia dotyczące procedury cywilnej opublikujemy w następny czwartek.

Prawidłowe odpowiedzi

I. 1. cywilnoprawne; fizycznymi; prawnymi 2. pełnoletniość; unieważnienia małżeństwa 3. trzynaście; częściowo 4. miejscowość; stałego 5. dwadzieścia trzy 6. sześciomiesięcznego; dwóch lat 7. statucie 8. ukazaniu; –; zgody jej 9. własność 10. wszystko; bez uszkodzenia 11. ruchome; faktycznym 12. budynkami; gospodarstwa rolnego 13. złożenia oferty; ogłoszenia 14. unieważnienia; cudzy; czyj rachunek; dający zlecenie 15. rejestru 16. błąd 17. na nowo 18. pożytki; publiczny 19. nieuprawniona; objęcia rzeczy w posiadanie; złej 20. aktu notarialnego 21. poprzedniego 22. służebności 23. ogólnie; należyta 24. odmienny 25. świadome; swobodne; nie 26. mimo; zwrotne 27. ostatnie 28. bezpośrednio od ubezpieczyciela 29. bezpłatnego; obdarowanego; swego majątku 30. wydania

II. Wskaż, które zdanie jest prawdziwe, a które fałszywe 1) - F ; 2) - P; 3) - F; 4) - F; 5) - F; 6) - F; 7) - F; 8) - P; 9) - P; 10) - F

III. Pytania, które się powtarzają: 1) - C; 2) - C; 3) - C; 4) - B; 5) - C

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem