Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 13.06.2016 08:29 Publikacja: 13.06.2016 08:03
Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek jd Jerzy Dudek
Byli aplikanci notarialni w liście do Zbigniewa Ziobro proszą o udzielenie im ochrony prawnej i zagwarantowanie wolności konstytucyjnej, jaką jest prawo do wykonywania zawodu. List podpisała grupa aplikantów, którym izby notarialne odmówiły wydania zaświadczenia o ukończeniu aplikacji. Powodem było niezaliczenie jednego kolokwium podczas trwania aplikacji.
Tymczasem, jak piszą, żaden z aktów prawnych nie stwierdza, że takie zaliczenie było przesłanką wydania zaświadczenia. Przypominają, że w latach 2010–2012 kolokwia były organizowane w sposób całkowicie arbitralny przez korporację notarialną na podstawie wewnętrznych przepisów. – Mimo że ustawodawca jasno określił, jak ma wyglądać egzamin, to korporacja chciała samodzielnie decydować, kto ma wykonywać zawód, organizując eliminacyjne kolokwia w formie ustnej. Brak zaświadczenia był podstawą odmówienia im dopuszczenia egzaminu za czasów ministra Borysa Budki i Marka Biernackiego. Negatywne stanowisko zajął też Naczelny Sąd Administracyjny. Ich sprawa trafiła do Trybunału Konstytucyjnego w dwóch skargach, ale ten uznał, że stosowanie prawa, nawet błędne, nie może być przedmiotem jego oceny. Aplikanci chcieli nawet powtórzyć okres szkolenia objęty kolokwium, ale nie zgodziła się na to Rada Izby Notarialnej. Jedynie Jarosław Gowin, będąc ministrem sprawiedliwości, stanął po stronie aplikantów i zdecydował o dopuszczeniu do egzaminu zawodowego. Pokrzywdzeni aplikanci sprzed kilku lat proszą ministra Ziobro o to samo. Aby takie kłopoty nie przytrafiły się kolejnym rocznikom, proszą, by minister w rozporządzeniu uregulował konsekwencje niezdania kolokwium w trakcie aplikacji.
Sąd Okręgowy w Gdańsku udzielił zabezpieczenia roszczeń w postępowaniu grupowym o ustalenie nieważności umów o kredyt konsumencki na zakup pomp ciepła. Bank wypłacił pieniądze sprzedawcom pomp ciepła, choć urządzenia te nie trafiły do ich klientów.
Ostatnie osiem lat to najgorszy okres w historii Trybunału Konstytucyjnego, który został doprowadzony na skraj organizacyjnej i etycznej zapaści. Gorzej zapewne nie będzie, bo to byłoby trudne – twierdzi dr Tomasz Zalasiński, konstytucjonalista.
TSUE orzekł, że rozpoznanie skarg frankowiczów ma nastąpić w rozsądnym terminie i uwzględniać indywidualne zarzuty.
Z końcem 2024 r. wygasa obowiązek gmin zapewnienia lokali zamiennych lokatorom mieszkającym w budynkach wymagających rozbiórki lub remontu. Jeżeli nie będzie zmiany przepisów, obowiązek ten spocznie wyłącznie na właścicielach budynków, którzy ani nie mają na to pieniędzy, ani nie dysponują zasobem lokali zamiennych - alarmuje rzecznik praw obywatelskich.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Mąż przez kilkanaście lat utrzymywał stado krów, które dostał od rodziców. Przy rozwodzie i podziale majątku dorobkowego okazuje się, że stado należy już do wspólnego majątku i trzeba się nim podzielić.
Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej przyjęło projekt zmian w regulaminie aplikacji, która ma ustanowić ogólnopolski samorząd aplikantów. Działałby on jako ciało doradcze przy NRA, zajmując się sprawami aplikantów, np. szkoleniem i zatrudnieniem.
437 kandydatów rywalizowało w środę o 220 miejsc na obu aplikacjach w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury: sędziowskiej i prokuratorskiej.
Rozstrzygnięcie sprawy bez rozważenia argumentów spierających się stron wystawia jak najgorsze świadectwo samemu sądowi.
Konkursy na asystentów sędziego cieszą się coraz mniejszą popularnością. Co potencjalnym kandydatom oferuje ta praca? Czy mają potem szansę zostać sędzią?
Minister Sprawiedliwości opublikował projekt nowelizacji rozporządzenia ws. wysokości opłaty za udział w egzaminie adwokackim. Kandydaci na adwokatów będą mile zaskoczeni.
Wielu prawników coraz częściej zadaje sobie powyższe pytanie. A ci, którzy tego nie robią, powinni jak najszybciej zacząć.
Ministerstwo sprawiedliwości podało wyniki egzaminu notarialnego, który odbył się w dniach 3-5 września br. Są nieco gorsze niż w ubiegłym roku.
Praca legislatora wiąże się m.in. z pozostawaniem w cieniu decydentów – mówi dr Joanna Knapińska, prezes RCL.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas