[b]Zasady te, określone w [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=5C5C9A8F82DF5B19535E86A60A0B1656?id=323634]prawie o adwokaturze[/link], przewidują, że egzamin adwokacki składa się z pięciu części pisemnych: testu oraz zadań z prawa: karnego, cywilnego, gospodarczego i administracyjnego. [/b]
Jacek Z. zdający w grudniu 2009 r. egzamin adwokacki w Poznaniu otrzymał z testu ocenę dobrą, z prawa cywilnego, gospodarczego i administracyjnego dostateczną, a z karnego niedostateczną.
W sporządzonej apelacji, ocenianej przez dwie osoby, znalazły się istotne błędy merytoryczne i proceduralne twierdzi przedstawiciel ministra sprawiedliwości.
Ogólny wynik komisja uznała za niedostateczny. Komisja Egzaminacyjna II st. przy ministrze sprawiedliwości utrzymała uchwałę w mocy. Zgodnie z art. 78f prawa o adwokaturze pozytywną ocenę z egzaminu adwokackiego otrzymuje tylko ten zdający, który z każdej jego części otrzymał ocenę pozytywną. Podobne zasady obowiązują w egzaminach radcowskich.
W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie Jacek Z. zakwestionował ocenę niedostateczną z prawa karnego. Jego zdaniem sporządzona apelacja nie była wzorcowa, lecz nie zasługiwała na tak surową ocenę.