Pierwsza z nich będzie testem jednokrotnego wyboru, zawierającym 36 pytań z zakresu prawa karnego materialnego i procesowego oraz prawa konstytucyjnego wraz z zagadnieniami ustroju sądów i prokuratury.
Druga cześć – obejmująca dwa kazusy, których rozwiązanie będzie polegało na opracowaniu uzasadnienia decyzji kończącej postępowanie przygotowawcze lub innej decyzji procesowej związanej z prowadzeniem lub nadzorowaniem postępowania przygotowawczego.
Konkurs trwać będzie 90 minut
, a każda praca będzie oznaczona indywidualnym kodem. Każdy kandydat otrzyma wylosowaną przez siebie kopertę, na której widnieć będzie numer kodu. Prace będą rozkodowywane po sprawdzeniu wszystkich prac konkursowych.
Każda praca konkursowa będzie sprawdzana przez dwóch członków komisji. Za każde prawidłowe rozwiązanie pytania testowego będzie można zdobyć 1 punkt. Zaś każdy z kazusów będzie oceniany w skali od 0 do 6 punktów. Aby móc skutecznie ubiegać się o zatrudnienie na stanowisku asystenta prokuratora mogą trzeba będzie uzyskać z części testowej konkursu co najmniej 28 punktów oraz 8 punktów z rozwiązania kazusów.
Komisja po zakończeniu konkursu będzie zobowiązana do niezwłocznego obliczenia liczby punktów uzyskanych przez poszczególnych kandydatów i wskazania tego kandydata, który uzyskał najwyższą ich liczbę. W przypadku równej liczby punktów, wyłonienie kandydata następować ma w drodze głosowania, podczas którego uwzględniane będzie doświadczenie w stosowaniu prawa oraz dodatkowe kwalifikacje i osiągnięcia kandydatów, wynikające z dokumentów dołączonych do zgłoszenia.