Jednoinstancyjne wyłączenie komornika z egzekucji konstytucyjne

Jednoinstancyjne rozstrzyganie sprawy o wyłączenie komornika z egzekucji jest konstytucyjne

Publikacja: 13.04.2012 08:29

Jednoinstancyjne wyłączenie komornika z egzekucji konstytucyjne

Foto: Fotorzepa, Raf Rafał Guz

To sedno wczorajszego wyroku Trybunału Konstytucyjnego (sygnatura akt: SK 21/11).

Ze skargą do TK wystąpiła Wytwórnia Konstrukcji Stalowych sp. z o.o. z woj. świętokrzyskiego, zarzucając niekonstytucyjność art. 9 ust. 3 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji w zakresie, w jakim wyłącza możliwość zaskarżenia postanowienia sądu w przedmiocie oddalenia wniosku o wyłączenie komornika. A więc niezgodność z art. 45 i art. 78 konstytucji, tj. prawem do sądu i prawem do zaskarżania orzeczeń.

Spółka wystąpiła o wyłączenie komornika z postępowania egzekucyjnego prowadzonego z jej majątku, ale sąd wniosek oddalił. Z kolei jej zażalenie na to postanowienie odrzucił, gdyż wspomniane przepisy nie przewidują w tej szczególnej procedurze dwóch instancji.

Dodajmy, że nie była to typowa egzekucja. Spółka nie była bowiem dłużnikiem wierzyciela, ale odpowiadała jako tzw. osoba trzecia, ponieważ nabyła przedsiębiorstwo, a na skutek tzw. skargi pauliańskiej ta transakcja została uznana przez sąd za bezskuteczną wobec wierzyciela, co umożliwiło mu ściąganie długu z nieruchomości spółki.

– Jednym z zastrzeżeń spółki do komornika było to, że nie wyłączył się z postępowania, a wcześniej powołał biegłego, do którego kompetencji i uprawnień spółka też miała uwagi, a chodziło o wycenę egzekwowanej nieruchomości.

– Problem w tym, że dłużnik w postępowaniu egzekucyjnym może np. wytoczyć postępowanie przeciwegzekucyjne. Takich uprawnień nie ma osoba trzecia i nie miał nasz klient. Dlatego taką wagę przykładaliśmy do bezstronności komornika i możliwości jego wyłączenia – powiedział „Rz" mec. Piotr Armata, autor skargi konstytucyjnej.

TK nie miał jednak wątpliwości.

Komornik ma inny status niż sędzia, nie jest organem sądowym, nie jest od niego wymagany tak wysoki standard ochrony (bezstronności) jak w wypadku sędziego – powiedział w uzasadnieniu wyroku sędzia Piotr Tuleja. – Jednocześnie ważna jest szybkość postępowania egzekucyjnego, która zapewnia właśnie skuteczność prawa do sądu. Nadzór sądu nad czynnościami komornika jest wystarczającą  gwarancją. Wyrok TK jest ostateczny.

Prawo dla Ciebie
Kiedy policja może zaglądać do telefonu obywatela? Trzeba skończyć z oględzinami
Praca, Emerytury i renty
Nowe terminy wypłat 800 plus w maju 2025. Zmiany w harmonogramie
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Aplikacje i egzaminy
Egzaminy prawnicze 2025 - znamy większość wyników. Zdający nie zawiedli
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku