Zgodnie z § 5 ust. 1 nieobowiązującego już rozporządzenia ministra sprawiedliwości z 1999 r. w sprawie zakresu egzaminu komorniczego (...) na wynik końcowy egzaminu składały się oceny z części pisemnej i ustnej. ?
W praktyce jeden negatywny stopień oznaczał negatywną ocenę z całego egzaminu. Przepisy znowelizowanej w 2007 r. ustawy o komornikach sądowych i egzekucji mówią, że wynik egzaminu to suma punktów uzyskanych łącznie z części pisemnej i ustnej.
W nowelizacji znalazł się jednak przepis przewidujący, że do aplikacji rozpoczętej przed wejściem nowelizacji w życie stosuje się poprzednie unormowania. W takiej sytuacji znalazł się Tomasz G., który rozpoczął aplikację w 2007 r. Gdy w 2010 r. zdawał egzamin poprawkowy, z części pisemnej otrzymał dobry z plusem. Gorzej poszło z częścią ustną. Komisja egzaminacyjna nie zaliczyła egzaminu.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uwzględnił skargę Tomasza C. i stwierdził bezskuteczność czynności komisji egzaminacyjnej w sprawie ustalenia wyniku egzaminu komorniczego. Zauważył, że zarówno w ustawie o komornikach sądowych w brzmieniu sprzed nowelizacji, jak i w obowiązującym poprzednio rozporządzeniu ministra sprawiedliwości nie ma jednoznacznego przepisu, że nie zdaje egzaminu osoba, która uzyskała ocenę negatywną z jednej z części egzaminu ustnego. Z uwagi na treść obecnych przepisów § 5 rozporządzenia ministra sprawiedliwości powinien więc być interpretowany tak, że wynik końcowy egzaminu komorniczego jest sumą ocen z części pisemnej i ustnej, jak przewiduje obecnie ustawa o komornikach sądowych i egzekucji.
NSA uchylił wyrok WSA i oddalił skargę Tomasza G (sygnatura akt II GSK 1478/13).