Imienna pieczęć dla zastępcy komornika

Wprowadzenie własnych imiennych pieczęci dla zastępców komorników proponują parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej.

Publikacja: 05.11.2013 14:55

Imienna pieczęć dla zastępcy komornika

Foto: www.sxc.hu

Komornik, jako funkcjonariusz publiczny używa pieczęci urzędowej z godłem Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z obowiązującymi przepisami w otoku pieczęci komornika znajduje się określenie: komornik sądowy, a ponadto w toku powinien być wskazany sąd rejonowy, przy którym dany komornik działa, jego imię i nazwisko oraz siedziba kancelarii. Natomiast zastępca komornika używa pieczęci zastępowanego komornika. Ponadto musi on złożyć swój czytelny podpis i zrobić zmianę o swoim działanie w zastępstwie.

Posłowie Platformy Obywatelskiej przygotowali projekt nowelizacji ustawy o komornikach sądowych i egzekucji, w którym chcą wyeliminować problem posługiwania się przez zastępcę komornika pieczęcią np. zawieszonego czy odwołanego komornika prawomocnie skazanego za przestępstwo.

W projekcie proponują, aby komornik, jako funkcjonariusz publiczny używał dodatkowo i obok pieczęci urzędowej z oznaczonym cyfrą rzymską numerem porządkowym stanowiska – pieczęci imiennej, a zastępca komornika – pieczęci urzędowej zastępowanego komornika oraz własnej pieczęci imiennej. Przy czym zastępca powinien zamieścić wzmiankę, że działa w zastępstwie komornika – niezależnie od posługiwania się własną pieczęcią imienną i pieczęcią zastępowanego komornika.

Etap legislacyjny: skierowano do I czytania w komisjach

Przepisy

Tak jest

:

2. Zastępca komornika używa pieczęci zastępowanego komornika, czyniąc przy swoim czytelnym podpisie wzmiankę o tym, że działa w zastępstwie.

Tak ma być:

2. Zastępca komornika używa pieczęci urzędowej zastępowanego komornika oraz własnej pieczęci imiennej, czyniąc przy swoim podpisie wzmiankę o tym, że działa w zastępstwie.

Art. 4. ustawy o komornikach sądowych

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem