Komornik, jako funkcjonariusz publiczny używa pieczęci urzędowej z godłem Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z obowiązującymi przepisami w otoku pieczęci komornika znajduje się określenie: komornik sądowy, a ponadto w toku powinien być wskazany sąd rejonowy, przy którym dany komornik działa, jego imię i nazwisko oraz siedziba kancelarii. Natomiast zastępca komornika używa pieczęci zastępowanego komornika. Ponadto musi on złożyć swój czytelny podpis i zrobić zmianę o swoim działanie w zastępstwie.
Posłowie Platformy Obywatelskiej przygotowali projekt nowelizacji ustawy o komornikach sądowych i egzekucji, w którym chcą wyeliminować problem posługiwania się przez zastępcę komornika pieczęcią np. zawieszonego czy odwołanego komornika prawomocnie skazanego za przestępstwo.
W projekcie proponują, aby komornik, jako funkcjonariusz publiczny używał dodatkowo i obok pieczęci urzędowej z oznaczonym cyfrą rzymską numerem porządkowym stanowiska – pieczęci imiennej, a zastępca komornika – pieczęci urzędowej zastępowanego komornika oraz własnej pieczęci imiennej. Przy czym zastępca powinien zamieścić wzmiankę, że działa w zastępstwie komornika – niezależnie od posługiwania się własną pieczęcią imienną i pieczęcią zastępowanego komornika.
Etap legislacyjny: skierowano do I czytania w komisjach
Przepisy
Tak jest