Aplikacja sędziowska trwa 30 miesięcy – stanowi wchodząca dziś w życie nowelizacja ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury.
Nowe przepisy przesądzają też, że w ciągu dwóch tygodni od zakończenia egzaminu sędziowskiego dyrektor krakowskiej szkoły ogłasza listę klasyfikacyjną egzaminowanych. O miejscu na liście decyduje liczba uzyskanych na egzaminie punktów i jego pozytywny wynik.
Nowelizacja stanowi, że aplikant aplikacji sędziowskiej może zostać zatrudniony na stanowisku referendarza sądowego lub asystenta sędziego. Pierwszeństwo zatrudnienia wynika z kolejności miejsca na liście. Jeśli aplikanci mają taką samą liczbę punktów, o kolejności na liście decyduje suma punktów uzyskanych ze wszystkich sprawdzianów w połączeniu z łączną oceną z przebiegu praktyk. Aplikant aplikacji sędziowskiej jest zwolniony z obowiązku uczestniczenia w procedurze konkursowej na stanowisko referendarza sądowego lub asystenta sędziego. Przysługuje mu pierwszeństwo zatrudnienia. Aplikant może też realizować się w inny sposób, np. wykonywać w kraju lub za granicą zadania naukowo-szkoleniowe nieobjęte programem aplikacji, zlecane przez dyrektora szkoły.
Przy okazji nowelizacji ustawy o Krajowej Szkole poprawiono także przepisy ustawy o ustroju sądów powszechnych. Dopisano w niej, że o urząd sędziego może się ubiegać osoba, która ukończyła aplikację sędziowską w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury oraz przez co najmniej 18 miesięcy pracowała na stanowisku referendarza sądowego lub asystenta sędziego w pełnym wymiarze czasu pracy, albo też w charakterze asesora prokuratorskiego – co najmniej przez trzy lata. Aplikantów, którzy do dziś rozpoczęli naukę na aplikacji, obowiązują dotychczasowe przepisy.
Podstawa prawna: nowela z 11 lipca 2014 r. (DzU z 11 sierpnia 214 r. , poz. 1071)