Kazus 1
Sąd skazał oskarżonego za czyn z art. 280 § 1 Kodeksu karnego na karę 3 lat pozbawienia wolności i za czyn z art. 190 § 1 k.k. na karę roku pozbawienia wolności. Oskarżony przyznał się do dokonania rozboju zaś zaprzeczył wypowiadaniu gróźb, które dotyczyły innego pokrzywdzonego. Obrońca nie kwestionował zawinienia oskarżonego w części odnoszącej się do rozboju, natomiast podważał wiarygodność pokrzywdzonego z drugiego zarzutu. Podniósł, w przemówieniu końcowym, że między nim a oskarżonym doszło wcześniej do zatargu na tle finansowym i konflikt ten zakończył się niekorzystnie dla pokrzywdzonego, a zatem miał on powód do składania zeznań niesłusznie obciążających oskarżonego.
Zadanie: Jaki powinien być zakres zaskarżenia, zarzuty i wnioski?
Odpowiedź: W opisanym przypadku oskarżony został skazany za dwa czyny, z tym że obrońca kwestionuje sprawstwo oskarżonego w zakresie czynu z art. 190 § 1 k.k. Należy zatem prawidłowo określić zakres zaskarżenia. Obrońca powinien więc zaskarżyć wyrok w odniesieniu do czynu z art. 190 § 1 k.k. w całości (obrońca kwestionuje winę w zakresie tego czynu). Istotą uchybienia sądu w tym wypadku są błędne ustalenia sądu, że oskarżony wypowiadał groźby karalne wobec pokrzywdzonego. Źródło tego błędu tkwi w dowolnej i tym samym błędnej ocenie zeznań pokrzywdzonego z drugiego zarzutu. Należy zatem sądowi zarzucić obrazę art. 7 Kodeksu postępowania karnego przez dokonanie dowolnej oceny zeznań świadka X (pokrzywdzonego), wskazując w czym konkretnie ta dowolność się przejawia oraz błąd w ustaleniach faktycznych (będący konsekwencją obrazy art. 7 k.p.k.) polegający na bezpodstawnym przyjęciu, że oskarżony wypowiadał wobec pokrzywdzonego X groźby karalne, które wzbudziły u pokrzywdzonego uzasadnioną obawę, że zostaną spełnione, w sytuacji gdy brak było wystarczających dowodów świadczących o sprawstwie oskarżonego w tym zakresie, co w konsekwencji doprowadziło do bezpodstawnego skazania oskarżonego. W opisanej sytuacji, obrońca powinien wnosić o zmianę zaskarżonego wyroku i uniewinnienie oskarżonego od popełnienia czynu z art. 190 § 1 k.k. (jeżeli przekona sąd, że materiał dowodowy w zakresie tego czynu jest kompletny i możliwe jest dokonanie prawidłowej oceny dowodów przez sąd odwoławczy) ewentualnie o uchylenie wyroku w tym zakresie i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania sądowi I instancji gdyby istniała konieczność przeprowadzenia przewodu w całości.
Kazus 2
Sąd skazał oskarżonego za zbrodnię popełnioną w 2008 r. z art. 148 § 1 i art. 282 § 2 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k. na karę 25 lat pozbawienia wolności, zaś na mocy art. 40 § 2 k.k. orzekł środek karny w postaci pozbawienia praw publicznych na okres 10 lat. Oskarżony przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i zgodził się z wysokością kary pozbawienia wolności.
Zadanie: Jakie stanowisko powinien zająć obrońca?