Egzamin zawodowy na adwokata i radcę 2017: kazusy z prawa karnego

Od 28 do 31 marca 2017 r. przyszli adwokaci i radcowie prawni będą zdawać egzamin zawodowy. Składa się on z pięciu części. Wraz z Wydawnictwem C.H. Beck pomagamy się do niego przygotować. Pierwszego dnia będą zadania z prawa karnego. Tydzień temu przypomnieliśmy podstawowe informacje na temat apelacji w sprawach karnych. Dziś publikujemy przykładowe kazusy z tej dziedziny prawa.

Aktualizacja: 18.01.2017 17:10 Publikacja: 18.01.2017 15:09

Egzamin zawodowy na adwokata i radcę 2017: kazusy z prawa karnego

Foto: Fotorzepa, Rafał Guz guzraf Rafał Guz

Kazus 1

Sąd skazał oskarżonego za czyn z art. 280 § 1 Kodeksu karnego na karę 3 lat pozbawienia wolności i za czyn z art. 190 § 1 k.k. na karę roku pozbawienia wolności. Oskarżony przyznał się do dokonania rozboju zaś zaprzeczył wypowiadaniu gróźb, które dotyczyły innego pokrzywdzonego. Obrońca nie kwestionował zawinienia oskarżonego w części odnoszącej się do rozboju, natomiast podważał wiarygodność pokrzywdzonego z drugiego zarzutu. Podniósł, w przemówieniu końcowym, że między nim a oskarżonym doszło wcześniej do zatargu na tle finansowym i konflikt ten zakończył się niekorzystnie dla pokrzywdzonego, a zatem miał on powód do składania zeznań niesłusznie obciążających oskarżonego.

Zadanie: Jaki powinien być zakres zaskarżenia, zarzuty i wnioski?

Odpowiedź: W opisanym przypadku oskarżony został skazany za dwa czyny, z tym że obrońca kwestionuje sprawstwo oskarżonego w zakresie czynu z art. 190 § 1 k.k. Należy zatem prawidłowo określić zakres zaskarżenia. Obrońca powinien więc zaskarżyć wyrok w odniesieniu do czynu z art. 190 § 1 k.k. w całości (obrońca kwestionuje winę w zakresie tego czynu). Istotą uchybienia sądu w tym wypadku są błędne ustalenia sądu, że oskarżony wypowiadał groźby karalne wobec pokrzywdzonego. Źródło tego błędu tkwi w dowolnej i tym samym błędnej ocenie zeznań pokrzywdzonego z drugiego zarzutu. Należy zatem sądowi zarzucić obrazę art. 7 Kodeksu postępowania karnego przez dokonanie dowolnej oceny zeznań świadka X (pokrzywdzonego), wskazując w czym konkretnie ta dowolność się przejawia oraz błąd w ustaleniach faktycznych (będący konsekwencją obrazy art. 7 k.p.k.) polegający na bezpodstawnym przyjęciu, że oskarżony wypowiadał wobec pokrzywdzonego X groźby karalne, które wzbudziły u pokrzywdzonego uzasadnioną obawę, że zostaną spełnione, w sytuacji gdy brak było wystarczających dowodów świadczących o sprawstwie oskarżonego w tym zakresie, co w konsekwencji doprowadziło do bezpodstawnego skazania oskarżonego. W opisanej sytuacji, obrońca powinien wnosić o zmianę zaskarżonego wyroku i uniewinnienie oskarżonego od popełnienia czynu z art. 190 § 1 k.k. (jeżeli przekona sąd, że materiał dowodowy w zakresie tego czynu jest kompletny i możliwe jest dokonanie prawidłowej oceny dowodów przez sąd odwoławczy) ewentualnie o uchylenie wyroku w tym zakresie i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania sądowi I instancji gdyby istniała konieczność przeprowadzenia przewodu w całości.

Kazus 2

Sąd skazał oskarżonego za zbrodnię popełnioną w 2008 r. z art. 148 § 1 i art. 282 § 2 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k. na karę 25 lat pozbawienia wolności, zaś na mocy art. 40 § 2 k.k. orzekł środek karny w postaci pozbawienia praw publicznych na okres 10 lat. Oskarżony przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i zgodził się z wysokością kary pozbawienia wolności.

Zadanie: Jakie stanowisko powinien zająć obrońca?

Odpowiedź: Z treści przedmiotowego kazusu wynika, że obrońca nie kwestionuje winy, kwalifikacji prawnej oraz orzeczonej kary. Istota uchybienia sądu dotyczy orzeczenia środka karnego w postaci pozbawienia praw publicznych. Z treści art. 40 § 1 k.k. wynika, że tego rodzaju środek może być orzeczony jedynie wówczas, gdy sąd ustali, że czyn przypisany oskarżonemu został przez niego popełniony w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie. Skoro z przykładu nie wynika, że tego rodzaju ustalenia zostały przez sąd dokonane, to nie było możliwe orzeczenie tego rodzaju środka karnego. Wyrok należy zatem zaskarżyć w części dotyczącej środka karnego. Należy zarzucić obrazę prawa materialnego, tj. art. 40 § 2 k.k., przez bezpodstawne jego zastosowanie i orzeczenie środka karnego w postaci pozbawienia praw publicznych w sytuacji, gdy sąd nie dokonał ustaleń, że oskarżony popełnił zarzucany mu czyn w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie. Obrońca powinien wnosić o zmianę zaskarżonego wyroku przez uchylenie opartego o treść art. 40 § 2 k.k. orzeczenia o środku karnym. W obecnym stanie prawnym z uwagi na zmianę treści art. 447 k.p.k. poszerzona została możliwość precyzyjnego określenia zakresu zaskarżenia. Z § 3 przepisu wynika, że można zaskarżyć wyrok tylko co do środka karnego i wówczas apelację uważa się za zwróconą przeciwko całości rozstrzygnięcia o środkach karnych, albo o środkach kompensacyjnych albo o przepadku.

Kazus 3

Sąd skazał oskarżonego za zbrodnię z art. 280 § 2 k.k. na karę 5 lat pozbawienia wolności. Obrońca nie kwestionował winy oskarżonego, ale uważał, że przy wymiarze kary sąd nie uwzględnił wszystkich okoliczności, które winien wziąć pod uwagę, zgodnie z zasadami i dyrektywami sądowego wymiaru kary z art. 53 k.k.

Zadanie: Sformułuj zarzut i wniosek jako obrońca oskarżonego.

Odpowiedź: W przedmiotowym kazusie, skoro obrońca oskarżonego nie kwestionuje winy oskarżonego i przyjętej w wyroku kwalifikacji prawnej czynu, a nie zgadza się jedynie z wymiarem orzeczonej kary, to powinien wyrok zaskarżyć w części dotyczącej orzeczenia o karze, postawić w apelacji zarzut rażącej niewspółmierności kary, który powinien zredagować w taki sposób, aby z jego treści wynikało, jakie konkretnie okoliczności łagodzące zostały pominięte przez sąd i przekonać sąd odwoławczy, że właśnie pominięcie tych okoliczności łagodzących spowodowało orzeczenie rażąco niewspółmiernie surowej kary, bowiem gdyby te okoliczności zostały uwzględnione, to kara powinna zostać orzeczona w granicach dolnego ustawowego zagrożenia. Obrońca powinien wnosić o zmianę wyroku i złagodzenie orzeczonej wobec oskarżonego kary pozbawienia wolności przez wymierzenie jej w dolnej granicy ustawowego zagrożenia.

Kazus 4

Sąd skazał oskarżonego z art. 148 § 1 k.k. w zw. z art. 31 § 2 k.k. na karę 10 lat pozbawienia wolności. Oskarżony nie kwestionował zadania ojcu śmiertelnych obrażeń, ale twierdził, że zdarzenia nie pamiętał, gdyż wcześniej zażył narkotyki i spożywał alkohol. Biegli stwierdzili, iż z powodu mankamentów psychicznych oskarżony tempore criminis znajdował się w stanie ograniczającym w stopniu znacznym poczytalność. Obrońca nie kwestionował sprawstwa oskarżonego ani jego stanu psychicznego w chwili czynu. W przemówieniu końcowym eksponował fakt działania oskarżonego w warunkach art. 31 § 2 k.k. i wniósł, by sąd orzekł karę pozbawienia wolności z zastosowaniem nadzwyczajnego jej złagodzenia. Sąd tego nie uczynił.

Zadanie: W jaki sposób powinien ten wyrok zaskarżyć?

Odpowiedź: W omawianym kazusie obrońca powinien zaskarżyć wyrok w części dotyczącej orzeczenia o karze, skoro nie kwestionuje zarówno sprawstwa oskarżonego, jak również przyjętej kwalifikacji prawnej czynu. Z uwagi na fakt popełnienia czynu przez oskarżonego w warunkach określonych w art. 31 § 2 k.k., istniała fakultatywna możliwość zastosowania z tego względu instytucji nadzwyczajnego złagodzenia kary. Jeżeli sąd z tej możliwości nie skorzystał, bowiem ustalił i uznał, że brak było podstaw do zastosowania tego dobrodziejstwa, to obrońca powinien postawić zarzut błędu w ustaleniach faktycznych przyjętych za podstawę wyroku połączony z zarzutem rażącej niewspółmierności kary. Podnosząc taki zarzut obrońca powinien wnosić o zmianę zaskarżonego wyroku przez orzeczenie wobec oskarżonego kary pozbawienia wolności w wymiarze np. 5 czy 6 lat przy zastosowaniu nadzwyczajnego złagodzenia kary.

Kazus 5

Jan Z. został oskarżony o to, że jako Prezes Krajowej Rady Notarialnej będąc zobowiązany do zajmowania się sprawami majątkowymi KRN nie dopełnił swoich obowiązków w zakresie nadzoru nad księgową Barbarą N., która fałszowała dokumenty finansowe powodując, że bank przelewał na jej prywatne konto pieniądze, czym doprowadził do wyrządzenia znacznej szkody majątkowej w mieniu KRN, tj. o czyn z art. 296 § 1 k.k. Jan Z. został od popełnienia zarzucanego mu czynu uniewinniony, bowiem sąd uznał, że nie jest on osobą zobowiązaną do „zajmowania się sprawami majątkowymi" w rozumieniu art. 296 § 1 k.k. Sąd powołał się na przeważający w judykaturze i doktrynie pogląd, że to znamię przestępstwa musi zawierać w sobie łącznie dwa elementy, tj. statyczny i dynamiczny. Tego drugiego elementu zabrakło, gdyż Prezes nie był samodzielnym podmiotem, tylko wykonywał uchwały Rady, której działalność nie przynosiła zysku. Z poglądem tym nie zgodził się pełnomocnik oskarżyciela posiłkowego KRN i opowiadał się za mniejszościowym stanowiskiem zajmowanym w orzecznictwie i piśmiennictwie odnośnie do takiego rozumienia pojęcia, które wymaga tylko dbałości o stan powierzonego pieczy mienia.

Zadanie: Pełnomocnik zamierza skarżyć wyrok. Jaki zarzut i wniosek powinien postawić?

Odpowiedź: Jedyna możliwość zaskarżenia wyroku przez pełnomocnika oskarżyciela posiłkowego związana jest ze sposobem wykładni przez sąd art. 296 § 1 k.k. Z omawianego przykładu wynika, że dokonane przez sąd ustalenia faktyczne są prawidłowe i nie ma podstaw do ich kwestionowania. Zatem pełnomocnik oskarżyciela posiłkowego powinien zarzucić sądowi obrazę prawa materialnego, tj. art. 296 § 1 k.k., przez dokonanie błędnej wykładni tego przepisu i wnosić o uchylenie zaskarżonego wyroku i przekazanie sprawy Jana Z. do ponownego rozpoznania sądowi I instancji.

Kazus 6

A.Z. i C.Y. zostali oskarżeni o działania wspólne i w porozumieniu. Dopuścili się czynu z art. 280 § 2 k.k. A.Z. przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu. Drugi oskarżony do popełnienia zarzucanego mu czynu nie przyznał się i twierdził, że nie miał nic wspólnego z popełnieniem rozboju. Pełnomocnik oskarżyciela posiłkowego wniósł o uznanie winy obu oskarżonych i wymierzenie A.Z. kary 3 lat pozbawienia wolności, a C.Y. kary 5 lat pozbawienia wolności. Sąd Okręgowy w oparciu o wyjaśnienia A.Z. i zeznania pokrzywdzonego, który bezspornie rozpoznał obu oskarżonych, skazał oskarżonych z art. 280 § 2 k.k. i wymierzył C.Y. karę 5 lat pozbawienia wolności, zaś wobec A.Z. zastosował nadzwyczajne złagodzenie kary z mocy art. 60 § 3 k.k. i wymierzył 2 lata pozbawienia wolności.

Zadanie: Jaką decyzję co do środka odwoławczego powinien podjąć oskarżyciel posiłkowy?

Odpowiedź: Pełnomocnik oskarżyciela posiłkowego powinien zaskarżyć wyrok Sądu Okręgowego, bowiem sąd ten dopuścił się obrazy prawa materialnego, tj. art. 60 § 3 k.k., przez bezpodstawne zastosowanie tego przepisu i nadzwyczajne złagodzenie kary wobec oskarżonego A.Z., w sytuacji gdy rozbój został dokonany przez dwóch sprawców, a przepis ten ma zastosowanie tylko wówczas, gdy współsprawców było co najmniej trzech. Wyrok powinien zostać zaskarżony w części dotyczącej orzeczenia o karze na niekorzyść oskarżonego A.Z. Pełnomocnik oskarżyciela posiłkowego podnosząc zarzut obrazy prawa materialnego, tj. art. 60 § 3 k.k., powinien wnosić o zmianę zaskarżonego wyroku przez orzeczenie wobec oskarżonego A.Z. kary pozbawienia wolności w wymiarze określonym przez art. 280 § 2 k.k., bez nadzwyczajnego jej złagodzenia.

Kazus 7

Oskarżony S.D. został uznany za winnego popełnienia czynu z art. 148 § 1 k.k. Sąd uwzględnił wszystkie okoliczności łagodzące i wymierzył oskarżonemu karę 8 lat pozbawienia wolności. Oskarżony winy swej nie kwestionował, ale uważał, iż kara nie uwzględnia wszystkich okoliczności łagodzących, w tym przyczynienia się pokrzywdzonego do całego zajścia.

Zadanie: Czy uważasz, że obrońca może zaskarżyć wyrok, a jeśli tak, to w jaki sposób?

Odpowiedź: Sąd orzekł wobec oskarżonego karę w dolnej granicy ustawowego zagrożenia. Nie ma zatem podstaw, aby w apelacji podnosić tylko zarzut rażącej niewspółmierności kary. Obrońca powinien zaskarżyć wyrok w części, tj. w zakresie orzeczenia o karze i podnosząc w apelacji zarzut błędu w ustaleniach faktycznych polegający na bezpodstawnym ustaleniu, że wobec oskarżonego nie zachodzą podstawy określone w art. 60 § 2 KK, uzasadniające zastosowanie nadzwyczajnego złagodzenia kary. Oczywiście postawienie tego rodzaju zarzutu, o którym mowa w art. 438 pkt 3 i 4 KPK, będzie możliwe tylko wówczas, gdy w danej sprawie rzeczywiście występują okoliczności przemawiające za zastosowaniem nadzwyczajnego złagodzenia kary. Zaznaczyć należy, że w określonych okolicznościach kara orzeczona w dolnej granicy ustawowego zagrożenia może być uznania za karę noszącą cechy rażącej surowości, bowiem nie uwzględnia ona w należytym stopniu wszystkich okoliczności, np. istotnego przyczynienia się pokrzywdzonego. W takiej właśnie sytuacji zasadne będzie połączenie zarzutu błędu w ustaleniach faktycznych i rażącej niewspółmierności kary. Obrońca powinien wnosić o zmianę zaskarżonego wyroku i orzeczenie wobec oskarżonego S.D. kary pozbawienia wolności z zastosowaniem instytucji nadzwyczajnego złagodzenia, tj. w wymiarze np. 5 lat.

Kazus 8

Z.O. została oskarżona o popełnienie w zamiarze ewentualnym zbrodni z art. 148 § 1 KK polegającej na zadaniu pokrzywdzonemu wielu uderzeń żeliwną patelnią w różne części ciała, a przede wszystkim w głowę, czym spowodowała liczne obrażenia głowy i twarzoczaszki, na skutek których doszło do zgonu pokrzywdzonego. Oskarżona podawała różne przyczyny wywołujące zdarzenie (alkohol spożyty przez pokrzywdzonego, kłótnię wywołaną przez niego, nieuzasadnione podejrzenia jej o zdradę). Obrońca nie kwestionował spowodowanych przez oskarżoną obrażeń skutkujących śmierć konkubenta, ale w przemówieniu końcowym tak ocenił zebrany materiał dowodowy, że w konkluzji wysunął wniosek, że czyn jej winien być zakwalifikowany z art. 156 § 3 KK. Sąd skazał oskarżoną za zabójstwo z zamiarem ewentualnym.

Zadanie: Jakie postawisz zarzuty i wnioski?

Odpowiedź: Z treści przedmiotowego kazusu wynika, że obrońca wnosząc apelację powinien kwestionować ustalony przez sąd zamiar, że oskarżona działała z zamiarem ewentualnym dokonania zabójstwa pokrzywdzonego. Skoro ustalony przez sąd zamiar sprawcy jest elementem ustaleń faktycznych (strona podmiotowa), to w takiej sytuacji jedynym prawidłowym zarzutem będzie zarzut błędu w ustaleniach faktycznych przyjętych za podstawę zaskarżonego wyroku, polegający na bezpodstawnym przyjęciu, że oskarżona działała z zamiarem ewentualnym pozbawienia życia pokrzywdzonego, podczas gdy określone okoliczności, które należy w tym miejscu wymienić, np. sposób zadawania ciosów, ich miejsce oraz siła uderzeń przemawiają za przyjęciem, że oskarżona zamierzała jedynie pobić oskarżonego. W zależności od tego, czy tego rodzaju zarzut błędu w ustaleniach faktycznych ma swoje źródło czy też nie w obrazie przepisów postępowania ze sfery gromadzenia i oceny dowodów, zarzut, o którym mowa w art. 438 pkt 3 KPK, powinien być poprzedzony zarzutem bądź zarzutami obrazy przepisów postępowania, np. zarzutem obrazy art. 7 KPK, polegającym na dokonaniu dowolnej oceny opinii sądowo-lekarskiej. Jeżeli natomiast sąd nie naruszył określonych przepisów postępowania ze sfery gromadzenia i oceny dowodów (co nie będzie zbyt częstym w tego rodzaju sprawach przypadkiem), to wówczas obrońca powinien postawić jedynie zarzut błędu w ustaleniach faktycznych (czyli zarzut o charakterze samoistnym). Obrońca powinien wnosić o wydanie wyroku reformatoryjnego przez sąd odwoławczy przez przyjęcie, że oskarżona swoim zachowaniem wyczerpała dyspozycję określoną w art. 156 § 3 KK i złagodzenie orzeczonej kary.

Kazus 9

Oskarżeni B.G., R.T., A.J. brali udział w pobiciu Z.Z., którego skutkiem było ciężkie uszkodzenie ciała. Oskarżeni zostali skazani na kary pozbawienia wolności – B.G. na 4 lata pozbawienia wolności, R.T. na 4 lata i 8 miesięcy pozbawienia wolności, zaś – A.J. na 4 lata i 10 miesięcy pozbawienia wolności. Oskarżony R.T. ujawnił okoliczności zdarzenia, w tym wskazał współsprawców, o których organa ścigania nie wiedziały, współpracował z organami ścigania, ale jego rola w zdarzeniu była zdecydowanie wiodąca.

Zadanie: Jaki zarzut i wniosek powinien sformułować obrońca R.T. ?

Odpowiedź: Obrońca oskarżonego R.T. powinien wyrok zaskarżyć w części dotyczącej orzeczenia o karze i zarzucić sądowi obrazę prawa materialnego, tj. art. 60 § 3 KK przez niezastosowanie tego przepisu, w sytuacji gdy oskarżony ten spełnił wszystkie wymogi określone w art. 60 § 3 KK, uzasadniające zastosowanie wobec niego obligatoryjnego nadzwyczajnego złagodzenia kary. W omawianym przykładzie zachodzi bowiem typowa sytuacja obrazy przepisu prawa materialnego z Części ogólnej KK, bowiem skoro oskarżony współdziałający z dwoma innymi sprawcami przy popełnieniu tego czynu spełnił wszystkie wymogi określone w tym przepisie, to sąd miał obowiązek jego zastosowania i orzeczenia kary poniżej dolnej granicy ustawowego zagrożenia. We wniosku końcowym obrońca powinien wnosić o zmianę zaskarżonego wyroku przez zastosowanie nadzwyczajnego złagodzenia kary i orzeczenie tej kary poniżej dolnej granicy ustawowego zagrożenia (obrońca powinien też wskazać konkretny wymiar tej kary).

Kazus 10

Skazany złożył wniosek o wydanie wyroku łącznego obejmującego karę 3 lat pozbawienia wolności z jednej sprawy i 2 lata pozbawienia wolności z drugiej sprawy. W przemówieniu końcowym obrońca wnosił o wydanie wyroku łącznego i orzeczenie kary łącznej przy zastosowaniu absorpcji w wysokości 3 lat pozbawienia wolności. Sąd wydał wyrok łączny i po połączeniu kar orzekł karę 4 lat pozbawienia wolności.

Zadanie: Czy uważasz, że obrońca powinien zaskarżyć wyrok, a jeżeli tak, to przedstaw zarzut i wniosek.

Odpowiedź: Na rozwiązanie Obrońca ma możliwość zaskarżenia wyroku w części dotyczącej orzeczenia o karze. Wykluczona jest możliwość postawienia zarzutu obrazy prawa materialnego, tj. art. 86 § 1 KK, skoro sąd orzekł karę łączną stosując jedną z zasad łączenia kar określoną w tym przepisie, tj. zasadę asperacji. Jedynym prawidłowym zarzutem, jaki może podnieść w apelacji obrońca skazanego, jest zarzut rażącej niewspółmierności orzeczonej kary łącznej. Obrońca stawiając tego rodzaju zarzut powinien wnosić o zmianę zaskarżonego wyroku przez orzeczenie wobec skazanego kary 3 lat pozbawienia wolności przy zastosowaniu zasady absorpcji

Konsumenci
Pozew grupowy oszukanych na pompy ciepła. Sąd wydał zabezpieczenie
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Sądy i trybunały
Dr Tomasz Zalasiński: W Trybunale Konstytucyjnym gorzej już nie będzie
Konsumenci
TSUE wydał ważny wyrok dla frankowiczów. To pokłosie sprawy Getin Banku
Nieruchomości
Właściciele starych budynków mogą mieć problem. Wygasają ważne przepisy
Materiał Promocyjny
Bank Pekao wchodzi w świat gamingu ze swoją planszą w Fortnite
Prawo rodzinne
Przy rozwodzie z żoną trzeba się też rozstać z częścią krów