Kiedy jaka opłata komornicza

Zmienione opłaty budzą wątpliwości komorników

Aktualizacja: 29.11.2010 04:00 Publikacja: 29.11.2010 02:00

Kiedy jaka opłata komornicza

Foto: Fotorzepa, Mateusz Dąbrowski MD Mateusz Dąbrowski

Od 17 czerwca obowiązują niższe opłaty komornicze od ściągania długu np. z emerytury czy renty. Część komorników uważa jednak, że może stosować stare, wyższe opłaty do wcześniej wszczętych egzekucji.

Ministerstwo Sprawiedliwości uważa z kolei, że po 17 czerwca 2010 r. komornicy powinni pobierać już tylko nowe, mniejsze opłaty, czyli 8, a nie 15 proc., od ściągniętej wierzytelności. Sama ustawa o tym milczy i stąd ten problem.

Zwłaszcza dłużnicy wiedzą, że egzekucja może trwać nawet latami (alimentów – nawet kilkanaście lat), a wraz z kolejno ściągniętymi kwotami komornik pobiera należną mu opłatę. Dla dłużnika to dodatkowy wydatek. Ucieszyła więc ich zapewne czerwcowa obniżka opłat komorniczych ([link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=343662]DzU nr 40, poz. 228[/link]).

[srodtytul]Wątpliwości pozostały[/srodtytul]

Celem nowelizacji, jak wskazuje MS, było usunięcie nieuzasadnionej i niesprawiedliwej opłaty egzekucyjnej, np. z emerytury czy renty, które nie wymagają znacznego nakładu pracy komornika. Nowela zostawiała jednak wątpliwości, ile należy płacić komornikowi, gdy egzekucję zaczął wcześniej, przed 17 czerwca.

Nowela rozszerzyła niższą, 8-proc. stawkę wynagrodzenia komornika (podstawowa wynosi 15 proc. ściągniętej sumy) na kilka nowych kategorii. Mianowicie na świadczenia z ubezpieczenia społecznego, w tym emerytury i renty, a także na wypłacane na podstawie przepisów o promocji zatrudnienia, na zasiłek dla bezrobotnych, dodatek aktywizacyjny, stypendium oraz dodatek szkoleniowy (zmieniony art. 49 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji). O stawce decyduje więc nie to, dla kogo ściągane są pieniądze, ale to, z czego, z jakiego majątku.

Poza tym nowela zmniejszyła minimalny próg opłaty z 1/10 do 1/20 przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego (a więc do ok. 130 zł).

Jednakże ustawa nie zawiera przepisów przejściowych, co zrodziło wątpliwości, czy nowe, obniżone stawki należy stosować, gdy egzekucja została wszczęta przed 17 czerwca 2010 r. Wzmacnia je fakt, że poprzednia nowelizacja (z 28 grudnia 2007 r.), która obniżyła opłatę komorniczą w wypadku egzekucji z wynagrodzenia za pracę, zawierała przepisy przejściowe, które upoważniały komorników do pobierania starej, wyższej opłaty od egzekucji wszczętej przed wejściem zmian.

[srodtytul]Minister wyjaśnia[/srodtytul]

Na tę wątpliwość zwróciła uwagę grupa posłów z Markiem Polakiem na czele. A oto stanowisko MS: świadomie nie zamieszczono w noweli przepisów przejściowych co do opłat od egzekucji wszczętych przed wejściem w życie obniżek, a ich brak oznacza, że obniżki odnoszą się także do egzekucji wszczętych i niezakończonych przed ich wejściem w życie, jeżeli wcześniej nie została pobrana opłata w dotychczasowej (wyższej) wysokości.

Komornicy dysponują jednak opiniami ekspertów, m.in. prof. Zygmunta Tobora i Tomasza Pietrzykowskiego z Wydziału Prawa Uniwersytetu Śląskiego, że obniżka (znowelizowany art. 49) nie działa wstecz, a tym samym nie dotyczy opłat należnych za czynności komornika sprzed wejścia w życie nowelizacji.

Z kolei zdaniem Jarosława Świeczkowskiego, prezesa Krajowej Rady Komorniczej, wykładnia MS nie musi wiązać komornika i może on zastosować ustawę tak, jak ją rozumie, czyli wyższą stawkę.

Niezadowolonemu dłużnikowi zostaje więc zażalenie do sądu. Być może stanowisko MS usunie część sporów, ale zapewne nie wszystkie.

[ramka]15 proc. - podstawowa stawka opłaty komorniczej

8 proc. - niższa opłata przy egzekucji: z konta bankowego, wynagrodzenia za pracę, emerytury i renty[/ramka]

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem