Członek straży to nie to samo co strażak ratownik

Rada miejska w uchwale nie może ustalać innych zasad wypłat ekwiwalentu za udział w akcjach ratowniczych ochotniczej straży pożarnej (OSP) niż wskazane w ustawie.

Publikacja: 29.05.2024 04:30

Członek straży to nie to samo co strażak ratownik

Foto: Adobe Stock

Rada miejska podjęła uchwałę w sprawie ustalenia wysokości ekwiwalentu pieniężnego dla członków ochotniczych straży pożarnych uczestniczących w działaniu ratowniczym lub szkoleniu pożarniczym organizowanym przez Państwową Straż Pożarną lub gminę.

Skargę na powyższą uchwałę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu wniósł prokurator regionalny. Zakwestionował m.in. postanowienie uchwały, które przewidywało ekwiwalent pieniężny za udział w działaniu ratowniczym lub akcji ratowniczej, szkoleniu pożarniczym lub ćwiczeniu dla „członków ochotniczych straży pożarnych”, podczas gdy przepisy ustawy o ochotniczych strażach pożarnych uprawniają radę gminy (miasta) do ustalania takiego ekwiwalentu za uczestnictwo we wskazanych wyżej działaniach „strażakowi ratownikowi OSP”. Ponadto prokurator zwrócił uwagę, że rada miejska ustaliła ekwiwalent „za jedną godzinę udziału w działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych” i „za jedną godzinę szkolenia lub ćwiczenia”, podczas gdy przepisy ustawy uprawniają radę gminy do ustalenia ekwiwalentu pieniężnego „naliczanego za każdą rozpoczętą godzinę od zgłoszenia wyjazdu z jednostki ochotniczej straży pożarnej”.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Co można wybudować bez pozwolenia na własnej posesji? Garaż? A może oczko wodne?
Zawody prawnicze
Prokuratorzy zaniepokojeni poleceniem prokuratora krajowego ws. Andrija K.
Mundurowi
Dlaczego żołnierzy na granicy skuto kajdankami? Żandarmeria Wojskowa wyjaśnia
Prawo drogowe
Zmiany w kasowaniu punktów karnych i zabieraniu prawa jazdy. Będzie surowo
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Prawo drogowe
Koniec z parkowaniem na chodnikach? Jest propozycja zmiany prawa
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży