Służba zdalna w formacjach zmilitaryzowanych? Tak, to możliwe

Pełnienie służby w formie zdalnej ma miejsce tylko na podstawie polecenia przełożonego lub upoważnionej przez niego osoby. Wobec funkcjonariuszy nie ma możliwości wprowadzenia jej na stałe ani na wniosek samego zatrudnionego.

Publikacja: 17.04.2024 04:30

Służba zdalna w formacjach zmilitaryzowanych? Tak, to możliwe

Foto: Adobe Stock

Ustawa z 1 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2023 r., poz. 240) – na stałe wprowadziła do polskiego porządku prawnego nie tylko pracę zdalną, ale również zdalną służbę. Już od roku przełożeni niektórych formacji mają możliwość wydawania funkcjonariuszom polecenia pełnienia służby w formie zdalnej.

Sytuacje, w których taki sposób wykonywania obowiązków przez funkcjonariuszy jest możliwy, są jednak ściśle określone. Przede wszystkim nie każda ustawa pragmatyczna przewiduje taką możliwość (a więc w niektórych formacjach służba zdalna nigdy nie będzie realizowana). Ponadto polecenie służby zdalnej jest uzależnione od zaistnienia ustawowo określonych okoliczności. W porównaniu z regulacją kodeksu pracy przepisy pragmatyk przypominają bardziej unormowanie, które funkcjonowało w czasach pandemii (tj. na podstawie ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, DzU z 2021 r. poz. 2095 ze zm., dalej: ustawa covidowa).

Pozostało 86% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt