Internet rzeczy – kto może korzystać z danych?

W przypadku produktów wykorzystujących system internetu rzeczy, który generuje dane, nie zawsze jest oczywiste, kto może korzystać z tych danych i w jakim zakresie. Nowe unijne rozporządzenie określa te zasady.

Publikacja: 08.12.2023 02:00

Internet rzeczy – kto może korzystać z danych?

Foto: Adobe Stock

W obliczu postępu technologicznego i coraz powszechniejszego zastosowania internetu rzeczy (IoT), przedsiębiorcy otrzymują wyjątkową okazję, ale również odpowiedzialność związaną z gromadzeniem i przetwarzaniem danych generowanych przez inteligentne urządzenia. Przy nabywaniu „tradycyjnego” produktu otrzymujemy pełną własność nad wszystkimi jego elementami jak i akcesoriami. Natomiast w przypadku zakupu produktu z systemem IoT, który generuje dane, często nie jest jednoznaczne, kto ma uprawnienia do korzystania z tych danych, w jakim zakresie i na jakich zasadach. Niniejszy artykuł skoncentruje się na analizie reguł, jakie wprowadza Akt w sprawie danych1) w kontekście korzystania z informacji dostarczanych przez IoT. Przedstawione zostaną zarówno potencjalne korzyści, jak i potencjał, który IoT ze sobą niesie.

Pozostało 93% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Edukacja
Matura 2024: język polski - poziom podstawowy. Odpowiedzi eksperta
Sądy i trybunały
Trybunał niemocy. Zabezpieczenia TK nie zablokują zmian w sądach
Sądy i trybunały
Piebiak: Szmydt marzył o robieniu biznesu na Wschodzie, mógł być szpiegiem
Sądy i trybunały
"To jest dla mnie szokujące". Szefowa KRS o sprawie sędziego Szmydta
Konsumenci
Kolejna uchwała SN w sprawach o kredyty