Jakie dane publiczne można wykorzystać w biznesie?

Organy publiczne dysponują niezliczoną ilością informacji, których ponowne wykorzystanie jest opłacalne dla obywateli, w tym przedsiębiorców. Dzięki otwartym danym powstało m.in. wiele aplikacji, które ułatwiają nam życie.

Publikacja: 17.03.2023 02:00

Jakie dane publiczne można wykorzystać w biznesie?

Foto: Adobe Stock

Od ponad roku obowiązuje ustawa z 11 sierpnia 2021 r. o otwartych danych i ponownym wykorzystaniu informacji sektora publicznego. Jest ona implementacją Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1024/UE z 20 czerwca 2019 r. w sprawie otwartych danych i ponownego wykorzystywania informacji sektora publicznego. Ustawa wprowadziła szereg zasad, których celem jest zapewnienie otwartości danych pochodzących z sektora publicznego. Organy publiczne dysponują bowiem niezliczoną ilością informacji i danych, których ponowne wykorzystanie jest korzystne dla obywateli, w tym dla przedsiębiorców. Z uwagi na te korzyści Parlament Europejski i Rada (UE) zdecydowała się na harmonizację przepisów i przyjęcie jednolitych uregulowań w całej Unii Europejskiej.

Pozostało 95% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Teraz półroczna e-prenumerata za połowę ceny!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej Korzystaj z nieograniczonego dostępu do wszystkich treści Rzeczpospolitej, m.in. z artykułów, specjalistycznych e-tygodników dla firm i urzędów oraz e-miesięczników – monotematycznych opracowań prawnopodatkowych. Czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Podatki
Nie sprzedasz mieszkania otrzymanego w spadku bez glejtu od fiskusa
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć samochód w nowej firmie?
https://autosalon.moto.rp.pl/artykul/nowy-samochod-w-nowej-firmie
Prawo karne
Niesłusznie spędził w więzieniu 18 lat. Historia Tomasza Komendy wstrząsnęła Polską
Sądy i trybunały
Rzecznik dyscyplinarny uderza w sędzię SN. Chce ją odsunąć od głośnej sprawy
Sądy i trybunały
Sędzia Tuleya podaje nowe informacje ws. inwigilacji polityków i Pegasusa
Konsumenci
Kredyt na 30 lat spłacony w 19 miesięcy. Czy bank powinien zwrócić prowizję?