Jakie dane publiczne można wykorzystać w biznesie?

Organy publiczne dysponują niezliczoną ilością informacji, których ponowne wykorzystanie jest opłacalne dla obywateli, w tym przedsiębiorców. Dzięki otwartym danym powstało m.in. wiele aplikacji, które ułatwiają nam życie.

Publikacja: 17.03.2023 02:00

Jakie dane publiczne można wykorzystać w biznesie?

Foto: Adobe Stock

Od ponad roku obowiązuje ustawa z 11 sierpnia 2021 r. o otwartych danych i ponownym wykorzystaniu informacji sektora publicznego. Jest ona implementacją Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1024/UE z 20 czerwca 2019 r. w sprawie otwartych danych i ponownego wykorzystywania informacji sektora publicznego. Ustawa wprowadziła szereg zasad, których celem jest zapewnienie otwartości danych pochodzących z sektora publicznego. Organy publiczne dysponują bowiem niezliczoną ilością informacji i danych, których ponowne wykorzystanie jest korzystne dla obywateli, w tym dla przedsiębiorców. Z uwagi na te korzyści Parlament Europejski i Rada (UE) zdecydowała się na harmonizację przepisów i przyjęcie jednolitych uregulowań w całej Unii Europejskiej.

Pozostało 95% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Uwaga na truskawki z wirusem i sałatkę z bakterią. Ostrzeżenie GIS
Praca, Emerytury i renty
Wolne w Wielki Piątek - co może, a czego nie może zrobić pracodawca
Sądy i trybunały
Pijana sędzia za kierownicą nie została pouczona. Sąd czeka na odpowiedź SN
Sądy i trybunały
Manowska pozwała Bodnara, Sąd Najwyższy i KSSiP. Żąda dużych pieniędzy
Konsumenci
Bank cofa się w sporze z frankowiczami. Punkt dla Dziubaków