Kontrahent w restrukturyzacji. Czy można mu wypowiedzieć umowę?

Bezwzględne ograniczenie możliwości wypowiedzenia umów przedsiębiorcy w restrukturyzacji byłoby krzywdzące dla drugiej strony kontraktu. Dlatego przepisy przewidują odstępstwa od tej zasady.

Publikacja: 10.03.2023 02:00

Kontrahent w restrukturyzacji. Czy można mu wypowiedzieć umowę?

Foto: Adobe Stock

Trwające od dłuższego czasu perturbacje ekonomiczne dotkliwie ingerują w bieżące funkcjonowanie polskich przedsiębiorców. Sytuacja finansowa części z nich pogorszyła się na tyle, że utracili możliwość terminowego regulowania zobowiązań zaciągniętych w ramach prowadzonego biznesu (kolejnych rat kredytu, rat leasingu operacyjnego, obowiązku zapłaty z tytułu towarów dostarczonych przez kontrahenta, itp.). Powyższe odzwierciedlają statystyki. Wykazują wzrost liczby wszczętych procedur restrukturyzacyjnych, czyli postępowań prowadzonych w oparciu o ustawę Prawo restrukturyzacyjne1, których celem jest uniknięcie upadłości przedsiębiorcy i ustalenie nowych zasad spłaty jego zadłużenia. Zgodnie z danymi Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej2, w 2020 roku takich postępowań było 800, w 2021 odnotowano ich 1888, natomiast w 2022 licznik zatrzymał się dopiero na 2379 postępowaniach. Skoro coraz więcej przedsiębiorców zostaje zmuszonych do skorzystania z postępowań restrukturyzacyjnych, coraz częściej w nowej sytuacji muszą odnaleźć się podmioty w różny sposób z nimi sprzężone, w tym kredytodawcy, kontrahenci, czy klienci przedsiębiorcy zmagającego się z kryzysem. Najczęściej podstawą ich relacji z restrukturyzowanym przedsiębiorcą jest umowa. Często pojawia się wówczas pytanie: czy otwarcie restrukturyzacji wobec kontrahenta ogranicza moje uprawnienie do wypowiedzenia łączącej nas umowy?

Pozostało 89% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Co można wybudować bez pozwolenia na własnej posesji? Garaż? A może oczko wodne?
Zawody prawnicze
Prokuratorzy zaniepokojeni poleceniem prokuratora krajowego ws. Andrija K.
Zawody prawnicze
Nieoczekiwana zmiana miejsc na podium rankingu kancelarii prawniczych
Prawo dla Ciebie
Trybunał: ustawa przyjęta bez Kamińskiego i Wąsika jest niezgodna z konstytucją
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Sądy i trybunały
Andrzej Duda powołał Mikołaja Pawlaka na sędziego
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży