Przymusowe umorzenie udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Jeśli jeden ze wspólników utrudnia współpracę lub nie wywiązuje się ze swoich obowiązków, może zostać usunięty ze spółki decyzją pozostałych wspólników. Będzie to możliwe tylko wtedy, gdy w umowie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością znajdzie się odpowiedni zapis.

Publikacja: 19.01.2023 20:00

Przymusowe umorzenie udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Foto: Adobe Stock

Prowadzenie działalności gospodarczej w postaci spółki niejednokrotnie może wiązać się z ryzykiem braku porozumienia na różnych płaszczyznach pomiędzy wspólnikami. Mogą pojawić się także sytuacje, w których to jeden ze wspólników nie wywiązuje się ze swoich obowiązków i tym sposobem utrudnia a nawet zagraża funkcjonowaniu spółki. Istotne jest zatem zabezpieczenie się przed wszelkimi problemami tej natury już na samym początku podjęcia współpracy. Ustawodawca przewidział rozwiązanie, które pozwoli na uniknięcie sytuacji, w której wspólnik utrudniający współpracę lub niewywiązujący się ze swoich obowiązków może zostać usunięty ze spółki za pomocą wewnętrznych decyzji pozostałych wspólników. Mowa tutaj o przymusowym umorzeniu udziałów wspólnika w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością regulowanym przez kodeks spółek handlowych w art. 199.

Pozostało 87% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Co można wybudować bez pozwolenia na własnej posesji? Garaż? A może oczko wodne?
Zawody prawnicze
Prokuratorzy zaniepokojeni poleceniem prokuratora krajowego ws. Andrija K.
Zawody prawnicze
Nieoczekiwana zmiana miejsc na podium rankingu kancelarii prawniczych
Prawo dla Ciebie
Trybunał: ustawa przyjęta bez Kamińskiego i Wąsika jest niezgodna z konstytucją
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Sądy i trybunały
Andrzej Duda powołał Mikołaja Pawlaka na sędziego
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży