Recepty w e-mailu nie podobają się RPO

Rzecznik praw obywatelskich zwrócił się do ministra zdrowia o wyjaśnienia w sprawie przepisów, które umożliwiają wysyłanie pacjentom e-maili z receptami od lekarza bez jakichkolwiek zabezpieczeń wrażliwych danych.

Aktualizacja: 08.12.2015 12:29 Publikacja: 08.12.2015 11:37

Recepty w e-mailu nie podobają się RPO

Foto: 123RF

Takie przepisy zaczną obowiązywać jeszcze w tym roku. Wprowadza je znowelizowana przez Sejm poprzedniej kadencji ustawa – Prawo farmaceutyczne, opublikowana w Dzienniku Ustaw z 27 listopada 2015 pod poz. 1991.

Na mocy nowych przepisów pacjent będzie uprawniony do otrzymania informacji o wystawionej recepcie elektronicznej na wskazany adres poczty elektronicznej, numer telefonu lub w formie wydruku. O ile jednak w przypadku przekazywania informacji o recepcie na wskazany przez pacjenta numer telefonu ustawodawca zawęża ich zakres jedynie do kodu dostępu, o tyle dane przekazywane na pocztę mailową pacjenta nie podlegają żadnym ograniczeniom. Zgodnie bowiem z treścią dodanego art. 96b ust. 2 pkt 1 dane takie, jak imię i nazwisko pacjenta, imię i nazwisko oraz bezpośredni numer kontaktowy do osoby wystawiającej receptę, nazwa produktu leczniczego, a także jego ilość i sposób dawkowania oraz wskazany termin kontroli lekarskiej, będą przekazywane na adres mailowy pacjenta.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Praca, Emerytury i renty
Opiekujesz się chorym rodzicem? Sprawdź, kiedy przysługuje zasiłek opiekuńczy
W sądzie i w urzędzie
Czy poświadczony notarialnie odpis wystarczy do wpisu w księdze? Wyrok trzech sędziów SN
Sądy i trybunały
Nieoczekiwana zmiana szefa Izby Sądu Najwyższego
Prawo karne
Czy Braun dopuścił się „kłamstwa oświęcimskiego"? Prawnicy nie mają wątpliwości
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama