fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Solaria: dozwolone od lat 18

123RF
Minister zdrowia określił już, jak ma wyglądać ostrzeżenie, które wywiesi każde solarium.

Mamy już ostrzeżenia na papierosach czy alkoholu. Teraz dojdą te na solariach. Minister zdrowia przygotował projekt rozporządzenia w sprawie umieszczania informacji o zakazie udostępniania solarium osobom, które nie ukończyły 18. roku życia.

Treść ostrzeżenia, które ma wisieć w każdym solarium, określa załącznik do projektu rozporządzenia. Zgodnie z nim solarium na kartce wielkości A4 poinformuje nie tylko o samym zakazie, ale wskaże podstawę prawną tego rozwiązania. Pojawi się też treść ostrzeżenia ministra zdrowia o tym, że korzystanie z solarium zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór złośliwy. Rozporządzenie określa, że treść ostrzeżenia musi być napisana czcionką Arial o wielkości co najmniej 32 punkty. Ponadto przedsiębiorcy mają je umieścić w miejscu widocznym dla klientów.

Projekt rozporządzenia jest aktem wykonawczym do ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium, którą parlament uchwalił we wrześniu. Czeka na publikacje w Dzienniku Ustaw i zacznie obowiązywać po trzech miesiącach od jej publikacji.

Przypomnijmy, że ustawa ta przewiduje kary dla przedsiębiorców, którzy udostępniają solarium osobie niepełnoletniej. Wyniosą one od 1 tys. zł do 50 tys. zł. By nie dopuścić małoletnich do korzystania z takich usług, ustawodawca pozwolił przedsiębiorcom żądać okazania dokumentów tożsamości w celu potwierdzenia wieku.

Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie razem z ustawą.

etap legislacyjny: konsultacje publiczne

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA