fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Rodzic nie zapłaci za pobyt z dzieckiem w szpitalu

Adobe Stock
Zakaz pobierania jakichkolwiek opłat od rodzica lub opiekuna osoby małoletniej lub niepełnosprawnej w szpitalu obowiązuje od 3 lipca. Znosi go nowelizacja ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.

- Wiemy, że pobyt rodzica jest ważny dla procesu zdrowienia dziecka. Udowodniły to badania naukowe. Dlatego zdecydowaliśmy, że Narodowy Fundusz Zdrowia będzie pokrywał wszelkie koszty związane z jego pobytem w postaci łóżka, pościeli czy posiłku – mówił minister zdrowia Łukasz Szumowski podczas majowej konferencji prasowej.

W pierwotnej wersji projektu nowelizacji ustawy dopuszczalne było pobieranie opłat za wydane rodzicom lub opiekunom posiłki, użytkowanie pościeli czy korzystanie z dodatkowego łóżka, jednak, po krytyce ze strony wielu środowisk, rząd wycofał się z tego pomysłu. Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko podkreślała wówczas, że ma na dzieję, że szpital przez półtora miesiąca zdoła tak przygotować infrastrukturę, by zapewnić rodzicom komfort podczas towarzyszenia dziecku na oddziale.

Choć wiele szpitali od lat nie pobiera opłat od rodziców, część obciąża ich kosztami za media, posiłki czy użytkowanie pościeli. W skrajnych przypadkach to nawet kilkanaście złotych za dobę, na co wielu rodziców czy opiekunów osób z niepełnosprawnością nie jest w stanie sobie pozwolić. Ustawa zapewnia im opiekę nad bliskim bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

W dyskusji na temat zniesienia opłat wybrzmiewał argument, że rodzice i opiekunowie wyręczają personel medyczny z części obowiązków pielęgnacyjnych. Tym bardziej więc szpital nie powinien pobierać od nich opłat. Resort zdrowia przychylił się do tych argumentów.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA