Reklama

Zamówienia publiczne: ciężar dowodu

Prawo zamówień publicznych w zdecydowanej większości przypadków ciężarem dowodu obciąża podmiot, który wywodzi ze swoich twierdzeń skutki prawne. Ale w ustawie tej pojawia się także instytucja tzw. odwróconego ciężaru dowodu.

Publikacja: 04.07.2017 05:00

Zamówienia publiczne: ciężar dowodu

Foto: 123RF

Ustawa Prawo zamówień publicznych (PZP) kilkakrotnie odwołuje się do przepisów prawa cywilnego, a bezpośrednio – do kodeksu cywilnego, już w art. 14 ust. 1 wskazując, że: „Do czynności podejmowanych przez zamawiającego i wykonawców w postępowaniu o udzielenie zamówienia stosuje się przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (DzU z 2014 r. poz. 121, z późn. zm.), jeżeli przepisy ustawy nie stanowią inaczej." Do regulacji kodeksu cywilnego ustawa PZP odwołuje się również przy okazji przepisów dotyczących umów w sprawie zamówień, w art. 139 („Do umów w sprawach zamówień publicznych, zwanych dalej "umowami", stosuje się przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny, jeżeli przepisy ustawy nie stanowią inaczej"). Lakoniczne sformułowanie obu przepisów zostało uzupełnione licznymi orzeczeniami, w tym wyrokami Sądu Najwyższego, które w przeważającej mierze odnoszą się do cywilistycznego charakteru zamówień publicznych.

Pozostało jeszcze 96% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Cudzoziemcy
Nielegalni migraci z Afganistanu dostaną od państwa zadośćuczynienie
Prawo karne
Trzej lekarze usłyszeli wyrok w głośnej sprawie śmierci Izabeli z Pszczyny
Sądy i trybunały
Manowska: zawiadomiłam prokuraturę, nie można dopisywać niczego do uchwały
Biznes
Dostępność cyfrowa - nowe przepisy o e-handlu zmienią internetowy biznes
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Ubezpieczenia i odszkodowania
mObywatel z długo oczekiwaną funkcją dla kierowców
Reklama
Reklama