Magdalena Maksimiuk

Rażąco niska cena w najnowszym orzecznictwie Krajowej Izby Odwoławczej

Badanie rażąco niskiej ceny, mimo zmiany przepisów regulujących to zagadnienie, wciąż nastręcza wykonawcom i zamawiającym sporo problemów. Najwięcej wątpliwości nadal budzi badanie elementów składowych ceny całkowitej.

Od października 2018 przetargi publiczne obowiązkowo on-line

Elektronizacja postępowań obejmie wszystkich od 18 października 2018 r. Od tego dnia przetargi mają być organizowane i prowadzone za pośrednictwem platformy eZamówienia.

Zmiany w zamówieniach publicznych

Czy jest szansa na bezbolesną elektronizację przetargów?

Zamówienia publiczne: odwołania na wybór oferty najkorzystniejszej w przetargach podprogowych

Zarzuty odwołania od wyboru najkorzystniejszej oferty mogą obejmować także zaniechanie wykluczenia wykonawcy, który złożył ofertę wybraną przez zamawiającego lub zaniechanie odrzucenia oferty, która powinna podlegać odrzuceniu – uznał Sąd Najwyższy.

Kiedy zamawiający wykluczy wykonawcę z postępowania

Niezależnie od tego, czy wykonawca działał celowo, czy też na skutek zaniedbania, zamawiający musi wykluczyć go z dalszego udziału w postępowaniu.

Zamówienia publiczne: ciężar dowodu

Prawo zamówień publicznych w zdecydowanej większości przypadków ciężarem dowodu obciąża podmiot, który wywodzi ze swoich twierdzeń skutki prawne. Ale w ustawie tej pojawia się także instytucja tzw. odwróconego ciężaru dowodu.

Podwykonawstwo i użyczenie zasobów w zamówieniach publicznych

Znowelizowane przepisy wprowadziły przymus podwykonawstwa, który ma dodatkowo zabezpieczyć realizację zamówienia przez podmiot dający gwarancję najwyższej jakości wykonania. Uchybienia w tej kwestii niosą jednak ryzyko.