Prezes Rady Ministrów może przekazać nieruchomość drugiemu samorządowi

Jeżeli zmiana granic powoduje przekazanie zadań, to również mienia, które umożliwia ich wykonanie.

Publikacja: 10.12.2015 06:21

Prezes Rady Ministrów może przekazać nieruchomość drugiemu samorządowi

Foto: www.sxc.hu

Prezes Rady Ministrów wraz z decyzją o zmianie granic może przekazać nieruchomość drugiemu samorządowi. Do takich wniosków doszedł Naczelny Sąd Administracyjny, oddalając (8 grudnia 2015 r.) skargę kasacyjną powiatu rzeszowskiego (ziemskiego).

Rzeszów się rozrasta

Ta była efektem sporu pomiędzy powiatem a prezesem Rady Ministrów. Jego źródłem była decyzja premiera przekazująca połowę własności należącej do powiatu nieruchomości miastu Rzeszów (miasto na prawach powiatu).

Podstawą wydanej decyzji było rozporządzenie w sprawie zmiany granic Rzeszowa kosztem sąsiadującej z miastem gminy Tyczyn.

To na obszarze tej ostatniej, który został włączony do Rzeszowa, znajdowała się należąca do powiatu rzeszowskiego (ziemskiego) nieruchomość. Pozostawała ona w zarządzie powiatowej placówki opiekuńczej. Ale poza tym podmiotem funkcjonowało w tym samym budynku specjalne gimnazjum.

Po zmianie granic między Rzeszowem a gminą Tyczyn organem prowadzącym gimnazjum stało się miasto Rzeszów.

W konsekwencji prezes Rady Ministrów wydał decyzję dzielącą nieruchomość, przyznając połowę powiatowi rzeszowskiemu (w celu prowadzenia tam ośrodka pomocy), a połowę miastu Rzeszów (w celu prowadzenia gimnazjum).

Powiat się skarży

Powiat rzeszowski zaskarżył decyzję premiera do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Wśród rozlicznych zarzutów jako najważniejszy wskazał, że premier swoją decyzję wydał bez podstawy prawnej.

– Rozporządzenie o zmianie granic gmin, wydane jedynie na podstawie przepisów ustawy o samorządzie gminnym, nie może być podstawą do przekazywania majątku pomiędzy powiatem a gminą – wyjaśnia Grzegorz Nalepa, kierownik oddziału gospodarki nieruchomościami Skarbu Państwa oraz powiatu w starostwie powiatu rzeszowskiego. – A to dlatego, że nie dotyczy zmiany granic powiatu.

WSA w Warszawie wyrokiem z 15 października 2013 r. decyzję prezesa Rady Ministrów uchylił, ale z innych przyczyn, niż domagał się powiat rzeszowski (sygn. I SA/Wa 1176/13). Dlatego ten wniósł do NSA skargę kasacyjną. Domagał się w niej zmiany wyroku I instancji.

Kasacja bezpodstawna

– Wnosimy, aby NSA wyraźnie orzekł, że rozporządzenie w sprawie zmiany granic gmin nie może powodować skutków majątkowych dla powiatu – mówił na rozprawie Grzegorz Nalepa.

Sąd uznał jednak takie żądanie za nieuzasadnione.

– Zaskarżony wyrok WSA odpowiada prawu – uzasadniała Iwona Niżnik-Dobosz, sędzia NSA. – Trzeba sobie jasno i wyraźnie powiedzieć, że majątek jednostki samorządu terytorialnego nie jest święty, ale jest funkcjonalnie powiązany z wykonywanymi zadaniami. Jeżeli te zostają przekazane do innej JST, to razem z majątkiem służącym do ich realizacji – argumentowała.

NSA wskazał także, że rozporządzenie zmieniające granice gmin zmienia także (pośrednio) granice powiatów.

Zwłaszcza gdy jedną z gmin jest miasto na prawach powiatu, np. Rzeszów.

sygnatura akt: I OSK 643/14

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego