fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nadwyżka składek ZUS bez możliwości zwrotu

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Przedsiębiorca uprawniony do preferencyjnego ZUS, który naliczy składki od wyższej podstawy, nie może żądać zwrotu nadpłaconej kwoty. Ma natomiast prawo korzystać ze swoich uprawnień na bieżąco do końca dwuletniego okresu.

- W maju założyłem działalność gospodarczą. Opłacałem „mały" ZUS. Od sierpnia prowadzę ze wspólnikiem spółkę cywilną, a działalność jednoosobową zawiesiłem. Po założeniu spółki płaciłem składki w wyższej kwocie (nie preferencyjnej). Okazało się jednak, że nie musiałem płacić wyższych składek po zmianie działalności na spółkę. Czy w takiej sytuacji mogę w ramach spółki cywilnej powrócić do „małego" ZUS? Czy mogę odzyskać składki, które niepotrzebnie nadpłaciłem od wyższej podstawy?

Zmiana formy organizacyjnej prowadzonej działalności z jednoosobowej w spółkę cywilną nie oznacza, że wygasa prawo do preferencyjnego ZUS. Taki wspólnik nie ma jednak prawa do odzyskania od ZUS nadpłaconych składek od wyższej podstawy, którą sam (choćby omyłkowo) uprzednio wybrał.

Z możliwości opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od obniżonej podstawy wymiaru nie mogą skorzystać wszystkie osoby prowadzące pozarolnic...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA