fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wywiady

Polska wiedzie prym w badaniach klinicznych

materiały prasowe
Stworzyliśmy w Polsce hub kliniczny. To tu powstanie główny ośrodek badań nad cukrzycą – mówi Mike Doustdar, wiceprezes Novo Nordisk.

Jak ważne są dla pana firmy badania kliniczne prowadzone w Polsce?

Niezwykle istotne. Prowadzimy badania w Polsce już od wielu lat i osiągamy niemałe sukcesy. Jesteśmy obecni na wielu rynkach światowych, ale Polska wyraźnie przoduje wśród nich pod względem wydajności i prędkości.

Niedawno, dwa–trzy miesiące temu, nasza firma stworzyła w Polsce hub kliniczny. Liczba pacjentów wprowadzonych do badań zostanie potrojona, co stanowić będzie 15 proc. badań klinicznych prowadzonych na świecie przez Novo Nordisk. Zamierzamy stworzyć w Polsce główny ośrodek badań obejmujący 16 krajów.

Ale nasz kraj jest klasyfikowany jako średnio innowacyjny.

Na podstawie naszych doświadczeń uplasowałbym Polskę przed wieloma innymi rozwiniętymi rynkami. Polska może nie jest najwyżej w rankingach, ale w rozwoju badań klinicznych wiedzie prym.

Współpracujecie z polskimi uczelniami?

Oczywiście. W trakcie prac często współpracujemy ze szpitalami, także akademickimi, oraz wieloma uczelniami. Lokalne środowiska medyczne są bardzo zaangażowane. Do tej pory współpraca z nimi przebiega bardzo płynnie.

Współpraca nad czym? Jakie są obecnie priorytety państwa firmy?

Przez ostatnie 100 lat nasza firma angażowała się w badania nad cukrzycą. W ostatniej dekadzie zajmujemy się także otyłością. To problem mocno powiązany z cukrzycą. Obecnie pracujemy w Polsce nad innowacyjnym lekiem przeciwko nadwadze. Ten wynalazek potrafi zredukować otyłość nawet o 15 proc. Wyniki są porównywalne z chirurgią bariatryczną, więc być może będziemy mogli po części walczyć z otyłością samymi lekami.

Pracujemy także nad doustnymi peptydami. Leki peptydowe i proteinowe, ze względu na duży rozmiar cząsteczkowy, wprowadzane są do organizmu poprzez iniekcje. Jest to rozwiązanie skuteczne, ale niewygodne. Leki peptydowe podawane doustnie nie są tak skuteczne jak wstrzykiwane, ale nasza firma, po raz pierwszy, jest w stanie wyprodukować peptydy i proteiny będące równie skuteczne przy wprowadzeniu tą drogą. Leki z tej grupy są testowane także tu w Polsce i wierzę, że jako pierwsi wprowadzimy je na rynek.

A co z dostępnością tych innowacji na polskim rynku?

Podczas rozmów z wieloma autorytetami medycznymi często słyszę uwagi odnośnie do braku refundacji leku dla pacjentów w Polsce, mimo że badania nad nim odbywały się tutaj. Bardzo chcielibyśmy wraz z polskim rządem znaleźć rozwiązanie dogodne dla wszystkich, czyli udostępnić lek pacjentom na polskim rynku. Uwagi ekspertów są słuszne. W Polsce panuje brak równowagi w tym zakresie. Lek jest rozwijany, ale niedostępny do szerokiego użytku publicznego. Postaramy się rozwiązać ten problem wraz z rządem.

Pańska firma stworzyła program o nazwie „Cities Changing Diabetes". O co chodzi?

Jedną z głównych przyczyn masowej cukrzycy jest urbanizacja. Ludzie żyjący w miastach pracują na siedząco, nieaktywnie, żywią się fast foodami. To wspiera rozwój zarówno cukrzycy, jak i otyłości. Musimy sprawić, aby nasze miasta były bardziej przyjazne zdrowiu.

Jakiś czas temu wraz z kilkoma samorządami rozpoczęliśmy specjalną kampanię. Pierwsze było Mexico City – jedno z większych miast na świecie. Następne to Houston, Rzym, kilka miast w Chinach i oczywiście Kopenhaga, gdzie mamy główną siedzibę. Teraz także Warszawa, jako pierwsze miasto w tej części Europy. A zrobić można wiele.

Na przykład?

W Houston podjęliśmy współpracę z organizacjami wyznaniowymi, aby sprawdzić, czy Kościół może podjąć walkę z otyłością i cukrzycą i wpłynąć na ich rozprzestrzenianie się. W restauracjach na terenie Mexico City nie uświadczymy już solniczek, aby uchronić ludzi przed bezmyślnym spożywaniem soli. Aby ją otrzymać, trzeba o nią poprosić, co sprawia, że spożycie soli spada. W Rzymie wraz z rządem stworzyliśmy i promujemy ścieżki zdrowia. Jeśli chcesz odbyć 3–4 kilometrowy spacer w bezpiecznym i zdrowym otoczeniu, możesz skorzystać z przygotowanych i specjalnie oznaczonych miejsc.

W Polsce rozpoczniemy rozmowy z lokalnymi samorządami i mamy nadzieję, że będziemy w stanie wdrożyć takie rozwiązania także i tu.

Kiedy planujecie rozpoczęcie kampanii w Polsce?

W drugiej połowie tego roku. Mamy dużo do omówienia i zaplanowania, ale myślę, że wystartujemy jeszcze w 2019 roku.

Mike Doustdar (rocznik 1970) jest wiceprezesem wykonawczym Novo Nordisk ds. operacji międzynarodowych od kwietnia 2015 r. Pracę w tej firmie rozpoczął w 1992 r. jako pracownik biurowy, przechodząc przez różne szczeble kariery w działach finansów, IT, logistyki, operacji i marketingu. Jest absolwentem Webster University w Wiedniu (biznes międzynarodowy).

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA