fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wybory prezydenckie 2020

Sasin: Karty do głosowania drukowane, Senat przekracza misję

Fotorzepa, Jakub Czermiński
- Przygotowania do wyborów już się odbywają i to nie na mocy mojej decyzji, a na podstawie decyzji marszałek Sejmu która wyznaczyła wybory prezydenckie na 10 maja i na podstawie decyzji premiera wydanej w oparciu o ustawę antyCOVID-ową, która nakazała firmom takim jak Poczta Polska i Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych przygotowanie do wyborów, aby mogły się odbyć w trybie korespondencyjnym - mówił w TVN24 wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

- To PKW i Krajowe Biuro WYborcze są tymi instytucjami, które przeprowadzają wybory - podkreślił. - To nie rząd przeprowadza wybory, ani żaden urzędnik - dodał.

Sasin wyraził jednocześnie ubolewanie, że "opozycja w Senacie blokuje ustawę (nowelizację Kodeksu wyborczego umożliwiającą powszechne głosowanie korespondencyjne - red.), która jest dobra dla Polaków i zapewnia bezpieczne głosowanie".

- Wszystko byłoby prostsze, gdyby nie obstrukcja opozycji, a tak jesteśmy w pewnym kłopocie - przyznał wicepremier. - Senat przekracza swoją misję - a tą misją jest zapewnienie bezpieczeństwa wyborom, które się odbędą - dodał.

Sasin przypominał też, że "wszystkich obowiązuje konstytucja", której "przepisy mówią wyraźnie", że muszą odbyć się wybory w terminie wyznaczonym przez marszałek Sejmu.

Wicepremier podkreślił, że ci, którzy nawołują, by wybory nie odbyły się w wyznaczonym terminie, nawołują do złamania konstytucji.

Na uwagę, że zgodnie z konstytucją wybory mogą zostać przełożone po wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej, Sasin odparł: - Gdzie w przepisach dotyczących stanu klęski żywiołowej jest napisane, że wprowadza się go, by przesunąć wybory? To byłoby brutalne łamanie konstytucji.

Wicepremier dodał, że rządzący "są legalistami" i przestrzegają zapisów konstytucji.

Źródło: TVN24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA