fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wybory parlamentarne 2019

AFP: 5 rzeczy, które trzeba wiedzieć o Polsce przed wyborami

W 1939 roku w Polsce mieszkała największa społeczność żydowska w Europie. Obecnie Żydów jest u nas 8-12 tys. - podkreśla AFP. Na zdjęciu kirkut w Kolbuszowej
Fotorzepa/ Marta Bogacz
Pięć kluczowych faktów o Polsce przytacza agencja AFP, zapowiadając niedzielne wybory parlamentarne.

Francuska agencja prasowa podkreśla, że nasza kraj może poszczycić się tysiącletnią historią, został najechany przez Niemcy i Związek Radziecki podczas II wojny światowej, następnie przez dekady rządzili Polską komuniści, a obecnie jest członkiem NATO i Unii Europejskiej.

AFP zauważa, że Polska nieprzerwanie od 1989 roku notuje wzrost gospodarczy i jest obecnie siódmą co do wielkości gospodarką w UE. „Jest największym w Europie producentem drobiu, jabłek, malin i ziemniaków. Kraj jest także gigantem przemysłowym, zwłaszcza dzięki taniej sile roboczej. Około jedna trzecia międzynarodowego transportu w UE jest realizowana przez polskie firmy” - zauważa agencja. Zwraca również uwagę, że Polska zyskała uznanie w branży gier komputerowych, dzięki takim hitom jak „Wiedźmin”, „Dying Light”, „This War of Mine” a także zapowiadany na przyszły rok „Cyberpunk 2077”.

Kolejnym aspektem, na który zwraca uwagę AFP, jest dominująca w Polsce religia. Ponad 90 procent Polaków deklaruje się jako katolicy - ale tylko 38 procent uczestniczy w niedzielnej mszy. „Kościół nadal ma się dobrze na obszarach wiejskich, ale traci na znaczeniu w dużych miastach” - pisze AFP, podkreślając skandale seksualne u duchownych. Jednak „Kościół nadal utrzymuje bliskie związki z rządzącymi konserwatystami, wspólnie nazywając prawa dla osób LGBT zagrożeniem dla tradycyjnej rodziny”.

AFP zwraca również uwagę na twarde stanowisko rządu ws. nielegalnej migracji i odrzucenie przez PiS unijnych kwot migracyjnych. „Ale kraj ten przyjmuje Ukraińców i innych pracowników zagranicznych. Po tym, jak około dwóch milionów Polaków wyemigrowało na Zachód po przystąpieniu Polski do UE w 2004 r., około 1,2 miliona Ukraińców przybyło, aby ich zastąpić. Przemysł usługowy w dużej mierze opiera się na zagranicznej sile roboczej” - zwraca uwagę agencja. Podkreśla też raporty, które mówią o tym, że do 2050 roku Polska będzie potrzebowała już 5 mln pracowników z zagranicy.

Innym podkreślanym aspektem jest traktowanie przez wieki Polski jako bezpiecznej przystani dla Żydów - do 1939 roku. „W kraju mieszkało wówczas 3,3 miliona Żydów, czyli około 10 procent całej polskiej populacji. Była to wówczas największa społeczność żydowska w Europie. Ale tysiącletnia historia Żydów w Polsce została przerwana przez nazistowskie Niemcy. (...) Spośród nielicznych, którzy pozostali, większość wyemigrowała, a ostatnia fala migracji miała miejsce po tym, jak reżim komunistyczny zorganizował kampanię antysemicką w 1968 roku” - pisze agencja, przypominając, że obecnie mieszka u nas ok 8000-12000 Żydów.

W formie ciekawostki AFP zwraca też uwagę na wyjątkowy zwyczaj. „Polska jest prawdopodobnie jedynym krajem na świecie, który rozdaje medale prezydenckie parom, obchodzącym jubileusz 50-lecia małżeństwa” - pisze agencja.

Źródło: rp.pl/ AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA