Oficjalnie: Biedroń nie wystartuje w wyborach do Sejmu

Robert Biedroń ogłosił, że nie wystartuje w wyborach do Sejmu w czasie konferencji, w trakcie której przedstawiono skład sztabu wyborczego Lewicy. Biedroń stanie natomiast na czele sztabu wyborczego lewicowego bloku startującego w wyborach. Z kolei Adrian Zandberg poinformował, że w zbliżających się wyborach do parlamentu lewicowy blok wystartuje jako Komitet Wyborczy Lewica. - Bazą organizacyjno-prawną tego startu będzie SLD - dodał.

Aktualizacja: 05.08.2019 13:25 Publikacja: 05.08.2019 11:06

Oficjalnie: Biedroń nie wystartuje w wyborach do Sejmu

Foto: materiały prasowe, Wiosna

Biedroń poinformował jednocześnie, że wiceszefami sztabu Lewicy zostaną Marcelina Zawisza (Razem), Krzysztof Gawkowski (Wiosna) i Marcin Kulasek (SLD). Rzeczniczką sztabu będzie rzeczniczka SLD Anna-Maria Żukowska.

Biedroń, który otwierał listę Wiosny w Warszawie w wyborach do Parlamentu Europejskiego (zdobył jeden z trzech mandatów dla Wiosny, która osiągnęła wynik 6,06 proc.) przed wyborami do PE deklarował, że zrzeknie się mandatu eurodeputowanego i wystartuje w wyborach do Sejmu.

Po wyborach Biedroń nie składał już takich deklaracji. Na pytania dziennikarzy, czy zrezygnuje z mandatu eurodeputowanego odpowiadał, że decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła.

30 lipca "Gazeta Wyborcza" poinformowała, że ze zdobytych przez ten dziennik nieoficjalnych informacji wynika, że decyzja została już podjęta i Biedroń w wyborach do Sejmu nie wystartuje. Według tych informacji Biedroń miałby być kandydatem lewicy na prezydenta w wyborach w 2020 roku. Pytany o tę sprawę w #RZECZoPOLITYCE eurodeputowany SLD, były premier Leszek Miller stwierdził, że mając do wyboru kandydaturę Biedronia i Donalda Tuska na prezydenta, wybrałby Tuska.

Robert Biedroń jest liderem i założycielem Wiosny - partii powstałej na początku 2019 roku. Wcześniej był prezydentem Słupska, posłem Ruchu Palikota oraz działaczem SdRP i SLD.

19 lipca SLD, Wiosna i Razem ogłosiły, że wystartują wspólnie w wyborach parlamentarnych.

- Zrobiliśmy to, daliśmy radę, jesteśmy tu przed państwem, aby ogłosić historyczny moment dla polskiej demokracji - mówił wówczas lider Wiosny Robert Biedroń. Następnie Biedroń stwierdził, że SLD, Razem i Wiosna podjęły decyzję ws. zrobienia ważnego kroku dla polskiej demokracji. - Chcemy odrobić ważną lekcję demokracji, która nauczyła nas tego, że w Polsce lewica zawsze wygrywa wybory, kiedy jest zjednoczona. I tą dobrą wiadomość chcielibyśmy dzisiaj państwu przekazać. To wielki krok dla polskiej lewicy, ale jeszcze większy dla polskiej demokracji - dodał Biedroń. - Udało się, jesteśmy gotowi nie tylko podziękować PiS za ich niedemokratyczne rządy, ale stawić czoło też Koalicji Obywatelskiej, iść obok siebie, wygrać wybory i zmienić Polskę - podkreślił.

Platforma Obywatelska ogłosiła 18 lipca, że do wyborów parlamentarnych pójdzie w formule Koalicji Obywatelskiej bez udziału polityków PSL i SLD, za to otwiera listy dla działaczy samorządowych i społeczników. PSL już wcześniej ogłosił, że na wybory stworzy centroprawicową Koalicję Polską.

- Podjęliśmy jednogłośną decyzję o formule startu - idziemy jako Koalicja Obywatelska, nie koalicja partii, ale obywateli, ludzi aktywnych, samorządowców - ogłosił w czwartek Grzegorz Schetyna.

W odpowiedzi lider SLD Włodzimierz Czarzasty stwierdził, że "Grzegorz Schetyna zrobił wielki krok w stronę zwycięstwa PiS", zapowiadając jednocześnie powstanie wspólnego bloku z Razem i Wiosną.

Z kolei politycy PSL już wcześniej politycy, że rozmowy z PO ws. wspólnego startu w wyborach parlamentarnych zakończyły się niepowodzeniem. We wtorek prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz w rozmowie z TVN24 stwierdził, że PSL idzie (do wyborów - red.) jako Koalicja Polska - Polskie Stronnictwo Ludowe. - Nic się nie zmieni - zapewniał.

- Tylko dwa bloki są w stanie pokonać PiS w najbliższych wyborach. Nie widzimy w PO chęci do budowy bloku centrowego - ogłosił kilka dni wcześniej, 12 lipca, lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, który jednocześnie zapowiedział budowę przez PSL Koalicji Polskiej na wybory do parlamentu.

- Tylko dwa bloki - centrowy i lewicowy - są w stanie pokonać PiS. My chcemy budować blok centrowy - podkreślał lider PSL.

Kosiniak-Kamysz zapewnił jednocześnie, że negocjacje z PO na temat wspólnego startu w wyborach w ramach tworzonej przez Platformę Koalicji Obywatelskiej nie rozbiły się o kwestie związane z podziałem miejsc na listach wyborczych. - Nie o politykę miejsc, nie o kupczenie miejscami, nie o zapakowanie się do Sejmu chodzi. Tu chodzi o Polskę, a o Polskę nie należy się targować - mówił.

Dzień później, 13 lipca, Grzegorz Schetyna w czasie Forum Programowego Koalicji Obywatelskiej w Warszawie przedstawił sześć punktów, wokół których skupiony będzie program Koalicji w wyborach. Wśród nich znalazła się m.in. zapowiedź legalizacji związków partnerskich, wobec których PSL pozostaje sceptyczne.

Zwolennicy stworzenia jednej listy przez opozycję wskazywali, że obowiązujący w Polsce przy rozdziale mandatów system d'Hondta premiuje duże ugrupowania. W wyborach z 2015 roku PiS uzyskał 37,58 proc. głosów co przełożyło się jednak na 51,09 proc. mandatów.

Z kolei przeciwnicy jednej listy wskazywali na wynik startującej w formule szerokiej listy partii opozycyjnych Koalicji Europejskiej w wyborach do PE. Mimo startu z jednej listy PO, PSL, SLD, Nowoczesnej, Inicjatywy Polskiej i Zielonych, tak szeroka Koalicja przegrała z PiS, które uzyskało 45,38 proc. głosów (opozycja - 38,47 proc.).

Biedroń poinformował jednocześnie, że wiceszefami sztabu Lewicy zostaną Marcelina Zawisza (Razem), Krzysztof Gawkowski (Wiosna) i Marcin Kulasek (SLD). Rzeczniczką sztabu będzie rzeczniczka SLD Anna-Maria Żukowska.

Biedroń, który otwierał listę Wiosny w Warszawie w wyborach do Parlamentu Europejskiego (zdobył jeden z trzech mandatów dla Wiosny, która osiągnęła wynik 6,06 proc.) przed wyborami do PE deklarował, że zrzeknie się mandatu eurodeputowanego i wystartuje w wyborach do Sejmu.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Grzegorz Braun kandydatem Konfederacji w wyborach do PE
Polityka
Spięcie w Sejmie. Wicemarszałek do Bąkiewicza: Proszę opuścić salę
Polityka
„Karczemna kłótnia” w PiS po decyzji o listach. Okupacja drzwi do gabinetu Jarosława Kaczyńskiego
Polityka
Afera zegarkowa w MON. Mariusz Błaszczak: Trzeba wyciągnąć konsekwencje
Polityka
Zmiana prokuratorów od Pegasusa i ogromna presja na sukces