fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wybory do PE

Sondaż: Na Brexit Party głosują starzy wyborcy. W najmłodszej grupie partię Farage'a popiera tylko 6 proc.

afp
Nowo utworzona Brexit Party prowadzi w sondażach przez wyborami do Parlamentu Europejskiego, ale jeśli spojrzeć głębiej, na poparcie w różnych grupach wiekowych, ugrupowanie Nigela Farage'a dystansuje konkurencję tylko wśród osób powyżej 55. roku życia - pokazuje badanie instytutu BMG.

W najnowszym sondażu, przeprowadzonym dla "The Independent" Brexit Party znów okazuje się najpopularniejszym ugrupowaniem, mimo że powstało ono zaledwie kilka tygodni temu. Według analizy brytyjskiego dziennika, spowodowane jest to rosnącą frustracją rządami Theresy May, impasem ws. brexitu oraz niezdolnością Partii Pracy i torysów do znalezienia kompromisu w kwestii opuszczenia przez Zjednoczone Królestwo Unii Europejskiej.

Badanie BMG pokazało, że w przedziale wiekowym 55-64 lata Brexit Party może pochwalić się 30-procentowym poparciem - znacznie przewyższającym poparcie dla konserwatystów (8 proc.) i labourzystów (15 proc.). Z kolei w przedziale 65 lat i więcej partia Farage'a ma aż 42 procent poparcia przy 17 procentach dla torysów i 11 dla Partii Pracy.

Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja na drugim biegunie. W przedziale wiekowym 18-24 lat Brexit Party popiera zaledwie 6 procent ankietowanych. Partia Pracy ma tutaj 38 procent. Poparcie dla partii Farage'a rośnie wraz z wiekiem, do 17 proc. wśród osób w wieku 35-44 lata.

W ogólnych wynikach Brexit Party uzyskała 26 procent, wyprzedzając ugrupowanie dowodzone przez Jeremy'ego Corbyna (22 procent). Partia Konserwatywna z 12-procentowym poparciem plasuje się dopiero na czwartym miejscu - wyprzedzają ją jeszcze Liberalni Demokracji, opowiadający się przeciwko rozwodowi z UE (19 proc.). Na piątym miejscu są Zieloni (10 proc.). Poparcie dla UKiP, dawnej partii Farage'a, po powstaniu Brexit Party spadło do zaledwie 3 proc.

Instytut BMG Research przeprowadził swój sondaż na reprezentatywnej próbie 1541 dorosłych obywateli Wielkiej Brytanii w dniach od 7 do 10 maja.

Źródło: rp.pl/ Independent
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA