fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wojna w Syrii

Izraelski minister ostrzega: Możemy najechać Liban

123RF
Minister obrony Izraela Avigdor Lieberman ostrzegł, że eskalacja napięcia wzdłuż granicy Izraela z Libanem może doprowadzić do konfliktu, w czasie którego izraelskie wojsko wkroczy na terytorium północnego sąsiada - informuje Haaretz.

Lieberman wypowiedział się w sprawie możliwości wybuchu konfliktu z Libanem. Minister obrony Izraela stwierdził, że istnieje możliwość że żołnierze izraelskiej armii będą zmuszeni wkroczyć w głąb terytorium Libanu w przypadku wybuchu konfliktu.

To kolejne ostrzeżenie ze strony Izraela, które jest reakcją na to, że Hezbollah ma zamiar wyposażyć się w rakiety produkowane w Libanie.

- Nikt z nas nie szuka przygód, ale jeśli nie będziemy mieli innego wyboru naszym celem będzie zakończenie walki tak szybki jak to możliwe - powiedział szef resortu obrony Izraela. - Niestety jak widać we wszystkich konfliktach na Bliskim Wschodzie bez żołnierzy walczących na ziemi nie da się tego osiągnąć - dodał.

- Wszystkie opcje są otwarte i nie przywiązuje się do jednego punktu widzenia - podkreślił Lieberman. - Musimy przygotować się do działań lądowych, nawet jeśli nie zamierzamy ich stosować - dodał.

Lieberman podkreślił, że jeśli Izrael wkroczy do Libanu wówczas "musi być przygotowany na walkę z pełną siłą". - Będziemy poruszać się tak szybko, jak to możliwe - dodał.

- Nie będziemy obserwować scen takich jak w czasie drugiej wojny w Libanie, w czasie której mieszkańcy Bejrutu byli na plażach, a mieszkańcy Tel Awiwu w schronach. W Izraelu siedzieliśmy w schronach, więc w czasie następnej wojny w Bejrucie też będą siedzieli w schronach - stwierdził.

Izrael uważa, że w Libanie wznowiono produkcję w fabrykach pocisków precyzyjnych, które mogłyby trafić do bojowników Hezbollahu przeprowadzających ataki terrorystyczne w Izraelu.

Izrael niepokoi się też aktywnością Hezbollahu wzdłuż granicy. Organizacja ta miała zmienić ok. 240 przygranicznych wiosek w bazy na wypadek prowadzenia działań wojennych.

Źródło: Haaretz
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA