fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Warszawa

Warszawskie ścieki znów w oczyszczalni

Od dzisiejszego poranka wszystkie stołeczne ścieki płyną do oczyszczalni Czajka.
Fotorzepa, Jerzy Dudek
Tymczasowa instalacja uzyskała zakładaną wydajność. Ścieki z lewobrzeżnej Warszawy w całości trafiają do oczyszczalni "Czajka".

Taką informację zamieścił na Twitterze Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera. - Ścieki już w 100 proc. trafiają do Czajki! O świcie instalacja uzyskała zakładaną wydajność. Wielkie gratulacje dla min. A. Moskwy, prez. K. Wosia i wszystkich pracujących ciężko w ostatnich dniach nad całkowitym powstrzymaniem zrzutu ścieków do Wisły!" - napisał minister Dworczyk.

Przez dwa ostatnie dni ścieki z uszkodzonych kolektorów trafiały wprost do Wisły, mimo zbudowanego w ubiegłym tygodniu tymczasowego rurociągu.

Okazało się, że instalacja, która tłoczyła do niego ścieki została rozmontowana. Wody Polskie tłumaczyły, że pompy zostały odpięte, bo do tymczasowej sieci wpinana była pompa zatapialna. Miała być bardziej wydajna i łatwiejsza w sterowaniu zarówno jej ciśnieniem, jak i obciążeniem.

Do awarii dwóch kolektorów odprowadzających ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do leżącej na prawym brzegu oczyszczalni "Czajka" doszło pod koniec sierpnia. W jej efekcie nieczystości były w całości zrzucane do Wisły. Miasto rozpoczęło ich ozonowanie.

Rząd zdecydował o budowie tymczasowego rurociągu, dzięki któremu część ścieków z lewobrzeżnej Warszawy jest przepompowywana do oczyszczalni "Czajka".

Instalacja została uruchomiona w poniedziałek na zbudowanym przez wojsko moście pontonowym. Płynęło nim kilkadziesiąt procent wszystkich ścieków, do końca tygodnia miała to być całość. Dziś to się udało.

Tymczasowy rurociąg ma pracować około trzech. Miasto rozważa budowę alternatywnego rurociągu na Moście Północnym, gdyby naprawa uszkodzonych kolektorów się przedłużała.

Jak informuje Główny Inspektorat Ochrony Środowiska od początku awarii ściekowej do dnia 12 września w Warszawie do Wisły zrzucono 3,4 mln metrów sześciennych nieoczyszczonych ścieków, które zawierają ścieki bytowe z gospodarstw domowych, ścieki przemysłowe i wody deszczowe.

Wczoraj pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie Delegatury w Płocku dokonali kolejnych oględzin Wisły z brzegu, podczas których w Płocku, na wysokości mola oraz ul. Grabówka, zaobserwowano gromadzenie się zielonej zawiesiny na powierzchni wody; woda w rzece była brudna i mętna. W Brwilnie oraz Duninowie na wodzie nie stwierdzono zanieczyszczeń ani piany.

Wody Polskie poinformowały dziś rano, że przez cały czas działania bypassu będzie trwał bieżący monitoring instalacji, czujników oraz poszczególnych elementów systemu przesyłowego, aby zapewnić ruch ciągły przesyłu ścieków z lewobrzeżnej części Warszawy do oczyszczalni „Czajka".

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA