fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

W sądzie i urzędzie

Masz sprawę w urzędzie skarbowym? Umów wizytę online

Urząd online
Urząd online
AdobeStock
Kto chce osobiście spotkać się z urzędnikiem, musi wcześniej zarezerwować termin. Wiele formularzy można jednak złożyć przez internet.

W czasie pandemii koronawirusa podatnik nie może przyjść do urzędu skarbowego bez zapowiedzi. Administracja skarbowa uruchomiła system rezerwacji wizyt.

Za pośrednictwem portalu podatki.gov.pl umawia się na wizyty w urzędach w całej Polsce. Sprawdziliśmy, że nie trzeba długo czekać. Przykładowo w Urzędzie Skarbowym Warszawa Targówek sprawy rozliczenia VAT, PIT czy podatku od spadków i darowizn można załatwić już następnego, a nawet tego samego dnia. Do wyboru są różne godziny.

Podobnie jest z dostępnością terminów w urzędach skarbowych Poznań Jeżyce czy Łódź Polesie.

W różnych miastach od ręki można też umówić wizytę w sprawie rejestracji VAT. Zainteresowany musi wybrać właściwy urząd i rodzaj sprawy, datę i godzinę wizyty oraz podać swoje dane, w tym PESEL lub NIP. Potwierdzenie terminu wizyty otrzyma na podany adres e-mail.

Na wizytę trzeba przyjść punktualnie, z dokumentem potwierdzającym tożsamość. Podatnika może reprezentować pełnomocnik. Nie można jednak umówionej wizyty nikomu odstąpić. Żeby zrezygnować, należy zadzwonić do urzędu.

Rezerwacji można też dokonać telefonicznie lub osobiście w urzędzie skarbowym – w punkcie umawiania wizyt. Nie trzeba się umawiać, jeśli ktoś chce zostawić dokument w urnie, bez potwierdzenia odbioru, lub otrzymać potwierdzenie na swojej kopii w punkcie podawczym.

Administracja skarbowa zachęca też podatników, by w czasie epidemii częściej załatwiali sprawy telefonicznie lub e-mailowo oraz korzystali z e-usług. Przykładowo przez internet można złożyć wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej lub czynny żal, korzystając z usługi e-PUAP. Zrobią to zarówno osoby fizyczne, jak i prowadzący działalność gospodarczą. By potwierdzić tożsamość i podpisywać elektroniczne dokumenty, podatnicy potrzebują profilu zaufanego (eGo) albo certyfikatu kwalifikowanego.

Profil zaufany można założyć online za pośrednictwem internetowego konta bankowego (w niektórych bankach), e-dowodu osobistego lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Wniosek przyjmie też serwis www.pz.gov.pl, a później trzeba osobiście potwierdzić tożsamość w wybranym punkcie (taką funkcję pełnią np. urzędy gminy czy urzędy skarbowe).

Zainteresowani sprawdzą też w serwisie biznes.gov.pl, jakie sprawy załatwią w urzędzie skarbowym drogą elektroniczną. Znajdą tam m.in. informacje, jak złożyć wniosek oraz uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach i należnościach celnych lub dokument stwierdzający stan zaległości.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA