Koronawirus: w sali rozpraw tylko w maseczce

Wymiar sprawiedliwości musi działać nawet w czasie zarazy. I zaczyna się odmrażać. Sądy będą jednak rządzić się swoimi prawami, ale jego petenci nadal muszą zachować dodatkowe środki bezpieczeństwa.

Aktualizacja: 28.05.2020 18:06 Publikacja: 28.05.2020 15:35

Koronawirus: w sali rozpraw tylko w maseczce

Foto: AdobeStock

Sądy powoli wracają do orzekania. Co w nich załatwisz?

Na początek powinny wisieć plakaty o tym, co należy zrobić i co nas czeka. To prezes każdego sądu, mając na względzie możliwości lokalowe i kadrowe, zdecyduje, jak będzie wyglądało przyjmowanie interesantów.

Po pierwsze, zakładamy maseczki i rękawiczki lub dezynfekujemy ręce.

Do sądu wejdziesz dopiero po zmierzeniu temperatury, powyżej 37,5 st. można mieć kłopoty. Ci, którzy nie zgodzą się na pomiar lub będą mieć wyższą temperaturę, nie wejdą do gmachu sądu.

Czytaj także:

Dziś wszystko o odmrożeniu sądów, teatrów, kin i siłowni

Pomimo zarazy pływanie i fitness będzie możliwe

Nie wszędzie trzeba będzie zakrywać twarz

Od czerwca teatr, kino, koncert na pół gwizdka

Należy też ominąć szatnię, bo te nie działają ze względu na bezpieczeństwo. – Na szczęście jest ciepło, mamy maj – mówi prezes jednego z sądów.

Po zachowaniu tych środków bezpieczeństwa możemy udać się do Biura Obsługi Interesantów i tam złożyć pozew czy pismo procesowe. Dostęp jest także do Biura Podawczego czy Punktu Krajowego Rejestru Karnego.

Gdy nie chcemy czekać w kolejce, wrzucamy swoje pisma do skrzynki podawczej. Jeśli zostawimy swój adres e-mailowy, następnego dnia dostaniemy korespondencję – odpowiedź z sądu, choć przy większym napływie pytań może to trwać dłużej.

Czy możemy wejść na każdy proces w sali rozpraw?

Otóż nie. Sprawy pozostają jawne dla publiczności, ale z ograniczeniami związanymi z epidemią. Chodzi o liczbę publiczności i odstęp dwóch metrów zalecanych przez głównego inspektora sanitarnego.

To sędzia zdecyduje, ile osób z publiczności wejdzie na salę rozpraw, mając na względzie jej powierzchnię. Chodzi o bezpieczną odległość.

Jeśli jesteś świadkiem, powinieneś stawić się na wyznaczoną godzinę. Chodzi o to, by nikt zbyt długo nie czekał na korytarzu przed przesłuchaniem w towarzystwie innych świadków.

Po każdej rozprawie sala ma być wietrzona ok. 20 minut, a klamki, stoły i ławy odkażane. Obecni opuszczają sale rozpraw na ten czas.

Pracownicy w bezpośrednim kontakcie z interesantem mają obowiązek noszenia maseczki lub przyłbicy, pamiętając również o zachowaniu bezpiecznej, dwumetrowej odległości od rozmówcy.

Zasłanianie ust i nosa oraz zachowanie bezpiecznego dystansu od innych obowiązuje wszystkie osoby, także w trakcie postępowania w sali rozpraw, ale także podczas przemieszczania się i pobytu na sądowych korytarzach.

Sądy powoli wracają do orzekania. Co w nich załatwisz?

Na początek powinny wisieć plakaty o tym, co należy zrobić i co nas czeka. To prezes każdego sądu, mając na względzie możliwości lokalowe i kadrowe, zdecyduje, jak będzie wyglądało przyjmowanie interesantów.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP